Když ODS vládne… Brněnský dopravní podnik nakoupil dětskou hru za 2 407 900 korun. Teď platí inzerci, aby ji prodal. A jen co jsme ji chtěli my, tak…

26.08.2020 4:46

ParlamentníListy.cz, jak už bylo řečeno několikrát, začínají sledovat dění tam, kde vládnou občanští demokraté. To se samozřejmě netýká pouze Brna, ale podle našich indicií se právě v tomto městě schyluje v řadách ODS k velkým a vleklým potížím. Nás ovšem zajímají fakta. Protentokrát jsme nalezli smlouvu mezi brněnským dopravním podnikem a firmou Polygra na nákup deskové hry Brno šalinou.

Když ODS vládne… Brněnský dopravní podnik nakoupil dětskou hru za 2 407 900 korun. Teď platí inzerci, aby ji prodal. A jen co jsme ji chtěli my, tak…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví? (Ptáme se od 25. 8. 2020)

66%
34%
hlasovalo: 13341 lidí
Dopravní podnik města Brna (DPMB) je akciová společnost, která je hlavním dopravcem v městské hromadné dopravě na území statutárního města Brna. Jejím jediným akcionářem je město Brno. Všechny provozované linky jsou zapojeny do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, jehož jádro vzniklo v roce 2004 právě v Brně a okolí.

Jde o velice významnou společnost, jejímž předsedou představenstva je Miloš Havránek. V tomto orgánu najdeme také Petra Kratochvíla, Adama Zemka, Marka Viskota a Josefa Veselého. V minulosti se v tomto vrcholovém aparátu objevili například Jiří Oliva, Martin Ander, Robert Kerndl, Roman Onderka nebo Vlastimil Žďárský. Vesměs známé postavy města Brna.

Anketa

Máte důvěru ve zdraví prezidenta Zemana? (Ptáme se od 26.8.2020)

86%
14%
hlasovalo: 8717 lidí

ParlamentníListy.cz ovšem zajímaly jiné informace. Ve veřejném registru se nám totiž podařilo nalézt rámcovou smlouvu na dílo mezi tamním dopravním podnikem a akciovkou Polygra. Jedná se o výrobu a dodávku deskové hry Brno šalinou. Smlouva byla do registru vložena na počátku koronavirové krize, zhruba v půli března letošního roku, podepsána byla 12. března.

Předmětem díla je podle této smlouvy výroba a dodávka deskové hry. Celková cena se pohybuje na hranici dvou milionů korun, což je necelých 2,5 milionu s DPH, které brněnský dopravní podnik za hraní utratil. Proč? Prý je o to zájem, sdělila tisková mluvčí z jihu Moravy.

„Jedná se o druhé vydání deskové hry Brno šalinou, jíž je DPMB autorem. Hra byla v prodeji na konci loňského roku a pro velký zájem byla velmi rychle vyprodána. Na letošní podzim tedy připravujeme druhé vydání, protože je ze strany zákazníků stále velká poptávka,“ řekla ParlamentnímListům.cz Hana Tomaštíková.

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14581 lidí
Ze smlouvy je patrné, že dopravní podnik jako autor kupuje vlastní tvorbu za 275 korun za kus. Jak už bylo řečeno, vyplatil přes dva miliony korun. ParlamentníListy.cz si ovšem všimly i další pozoruhodnosti. Ačkoli DP tvrdí, že je o hru veliký zájem, i přesto se tento prodej musí podporovat. Aby těch výdajů kolem cestování šalinou nebylo málo, platí si v rámci sociální sítě Facebook brněnský DP vlastní inzerci. Ano, právě na tuto deskovou hru.

„Máte zkušenosti s cestováním brněnskou MHD? Tak teď je můžete zúročit při hraní stolní hry, ve které vás čekají zpoždění i expresní linky, zákeřní kapsáři i milé babičky, výluky i posilové vozy, kapsáři, zapomenuté tašky, ale i hodné maminky s kočárky. Tohle všechno můžete potkat na své cestě napříč městem při hře Brno šalinou. Hra je určena pro 2–6 hráčů ve věku od 10 let,“ stojí v popisu pod informací „inzeruje Dopravní podnik města Brna“.

Opomenout nelze ani fakt, že brněnský DP přistupuje k tomuto byznysu s dětskými hrami ryze kapitalisticky. Hru nakoupil za 275 korun (bez DPH) za kus, prodejní cena činí 444 korun.

Smlouva

Absurditou celého byznysu je nákup samotné hry. Brněnský DP sice platí inzerci, která nabádá ke koupi, ale pokud si hru budete chtít koupit a přejdete do e-shopu městské firmy, budete zaskočeni. Dočtete se totiž, že „tento produkt již není k dispozici“.

ParlamentníListy.cz se dění v Brně pod vládou ODS věnují soustavně a budou i pokračovat.

Již jsme informovali například o tom, že tamní radnice v čele s primátorkou Vaňkovou (ODS) najala „komunikační agenturu pro realizaci kreativního řešení integrované komunikační strategie #brno2050“ nebo o tom, že dne 16. července byla do veřejného registru vložena smlouva mezi statutárním městem Brno a eseróčkem Deloitte Advisory, jejíž zástupci si přijdou až na osm tisíc korun za hodinu.

„Kdysi v ODS vládla skupina podnikatelů, jejichž jména znám, ale ty frajery jsem nikdy neviděl, dělal jsem jinou činnost. Takže Rittig a Janoušek mi něco říkají, ale nevím přesně, s kým kšeftovali, je to jejich věc. Ale i tady v Brně bývala mocná klaka politiků, kteří si dokazovali své postavení. Projevovalo se to především ve vztahu k holkám, které byly na akcích přítomny, když už třeba došel benzín v zapalovači, připálili si bůrem (5 000 korun), to jsem viděl na vlastní oči, protože jsem jim říkal, že peníze sice nesmrděj, ale že papír jo, ať se na to vyserou, že tam nechci mít bordel,“ řekl naší redakci jeden z brněnských podnikatelů, který má přesah z podsvětí do politiky.

Ani v tomto případě ovšem nechtěl uvádět konkrétní jména.

„Nejsem práskač. Ale tady ta ODS je furt stejná. Omladina jako Kerndl si myslí, že také může vše. Nemůže. Nemá ani ponětí, co se na něj ví nebo neví, protože nemá historii a nikdo se za něj nepostaví kvůli pár šolichům. Blažek si udělal Vaňkovou a ta to odskáče, nebo ne, to nevím, tuhle paní neznám, vím jen, že jí vždycky rozkazovali, co má dělat, a ona poslouchala,“ doplnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…