Když je v Čechách dlouho mír, je to nebezpečné. Podívejte se na debatu Zemanova ministra Bašty s disidentem Urbanem

29.11.2014 0:00

Debatní klub nabídl exkurz do historie a průvodci byli bývalý diplomat Jaroslav Bašta a novinář Jan Urban. Zmínili křižovatku, na které se Evropa nachází, protože po sedmdesáti letech shody mezi mocnostmi se situace mění, a to vůči Rusku. Zvlášť pro Čechy jsou prý dlouhá období míru nebezpečná.

Když je v Čechách dlouho mír, je to nebezpečné. Podívejte se na debatu Zemanova ministra Bašty s disidentem Urbanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jak se mají chovat Češi, jako středoevropská entita v situaci hrozící přerůst ve válečný konflikt, který nyní dlouhodobě probublává na východních hranicích Ukrajiny? Mají stát za americkými zájmy, které směřují ke konfrontaci Evropské Unie s Ruskem? Má se vše co se děje a souvisí s ukrajinským problémem nahlížet podle ideového - ideologického nebo racionálního vzorce? Takové a další nelehké otázky si kladou oba diskutující.

Jan Urban zdůraznil, že 70 let mírové existence a tudíž možné evropské integrace se rovná v Evropě zázraku. Vyjádřil názor, že tuto zkušenost ani neumíme dobře zpracovat. „Jenom předstíráme, že to není problém, a že ta historie neexistuje. To je velká zátěž.  V evropských dějinách vždycky hrála historii významnou úlohu,“ dodal.

Na celý pořad se podívejte ZDE

„Já bych jako historik ještě upozornil na jednu věc. A že v Čechách jsou dlouhá období míru nesmírně nebezpečná. To jsme si zažili ve 14. století, kdy sto let nevkročila do Čech noha cizího vojáka. Byla tady prosperita. Od nástupu Lucemburků, aby to skončilo jednou z nejkrvavějších občanských evropských válek v historii.  Podle nejhorších odhadů zahynula třetina obyvatelstva. Podruhé jsme zažili dlouhé období v době prosperity v 16. století a skončilo to třicetiletou válkou a zahynuly dvě třetiny obyvatelstva. Takže v této zemi může dlouhé období míru signalizovat něco velmi nebezpečného,“ varoval Jaroslav Bašta.

Po sedmdesáti letech se situace mění...

Jan Urban zdůraznil, že tento poslední evropský mír je situace, kdy v rámci celé Evropy panuje nekonfliktní duch, a to je podle něj to výjimečné. To znamená, že panovala absence konfliktů mezi mocnostmi.

„To se ale právě teď mění,“ podotknul Bašta s tím, že konflikt vyvstává vůči Rusku. Jan Urban označil tuto situaci za křižovatku, kdy je dobré mít názor, co s tím. „Já ho nikde nevidím,“ konstatoval.

Mnoho dalšího, podnětného zaznělo v rozhovoru obou mužů v Debatním klubu. „Jaký jsme národ z hlediska vlastností projevujících se konkrétními činy v určitých dobových událostech, z nichž celá řada byla fatální. To vše dnes lze nahlížet bez větších problémů, ale někdy s rozpaky, snad i studem. Jindy zase s hrdostí a pýchou. A je otázkou poměrů těchto pocitů, tedy zda převažuje hrdost nebo rozpaky…“

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…