Když přijel tatíček Masaryk do republiky, to bylo slávy! Historický publicista Zdeněk Čech nám popsal, co všechno se odehrávalo

22.12.2018 11:34 | Zprávy

ČESKÉ OSMIČKY Rvačky o koryta a štvanice na nepohodlné lidi. I takové situace nastaly se vznikem Československa. Když se prezident Tomáš Garrigue Masaryk vrátil po čtyřech letech z exilu, politici ho sice vynášeli do nebes, ale také ho chtěli zavřít do ohrádky ústavou dosti zredukovaných pravomocí. Nedal se a udělal dobře.

Když přijel tatíček Masaryk do republiky, to bylo slávy! Historický publicista Zdeněk Čech nám popsal, co všechno se odehrávalo
Foto: foto archiv
Popisek: Masaryk po návratu z exilu vystupuje z vlaku v Táboře. Vpravo jeho dcera Olga

„Proroctví-modlitba Komenského vyplnila se doslova; náš národ je svobodný a nezávislý a vstupuje vážen a podepřen všeobecnou sympatií do společnosti evropských národů,“ řekl mimo jiné Tomáš Garrigue Masaryk dvaadvacátého prosince 1918 ve svém poselství Národnímu shromáždění. To už měl za sebou triumfální návrat do vlasti a složení prezidentského slibu. A jak tedy před sto lety vypadalo Masarykovo dosažení cíle v první etapě závodu zvaného Budování nového státu?

Boj o ústavu

Carmania. Tak se nazývala loď, na níž Masaryk spolu s dcerou Olgou připlul ze Spojených států do Evropy. Nejdřív do Británie, pak přes Francii, Itálii a Rakousko do vlasti. V pátek dvacátého prosince jeho vlak o devatenácti vagonech a s dvěma lokomotivami přejel hranici v Horním Dvořišti a pokračoval do Českých Budějovic. Celé to natáčel průkopník české kinematografie Svatopluk Innemann. Masaryk přespal ve vlaku a pak se pokračovalo se zastávkami ve Veselí-Mezimostí, Táboře a Benešově až do Prahy na velké nádraží, které už brzy mělo být Wilsonovo. Tomáš Garrigue Masaryk se jako prezident, jenž byl zvolen Národním shromážděním již čtrnáctého listopadu, po čtyřech letech v exilu vrátil do vlasti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…