Kerry a Lavrov si vyříkali záležitosti kolem Ukrajiny. A takto mluvili po schůzce

08.11.2014 12:02

Spojené státy a Rusko se dohodly na výměně informací ohledně situace na rusko-ukrajinských hranicích, řekl šéf americké diplomacie John Kerry po dnešní schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Pekingu.

Kerry a Lavrov si vyříkali záležitosti kolem Ukrajiny. A takto mluvili po schůzce
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Přes rusko-ukrajinskou hranici podle Kyjeva nadále proudí k proruským vzbouřencům na východě Ukrajiny dodávky ruských zbraní a bojovníků, naposledy prý ve čtvrtek tudy přejela ruská kolona 32 tanků, houfnic a kamionů s municí a vojáky. Lavrov toto obvinění v Pekingu popřel.

Putin se s Obamou v Pekingu nesejde

„Stačí říct, že máme jisté rozpory ohledně jistých skutečností týkajících se Ukrajiny. Dohodli jsme se vyměňovat si informace na toto téma. Také jsme se dohodli, že dialog bude pokračovat," řekl Kerry novinářům v Pekingu, kde se sešel s Lavrovem před nadcházejícím summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) začátkem příštího týdne. V Pekingu se naopak nepočítá se schůzkou prezidentů obou velmocí, Baracka Obamy a Vladimira Putina.

Nové západní sankce Rusku nehrozí

Kerry podle Reuters naznačil, že Rusku bezprostředně nehrozí nové západní sankce. Rusko má podle jeho slov na výběr rozhodnutí, které o sankcích rozhodnou v dlouhodobém horizontu. Současně apeloval na plnění dohod o příměří mezi proruskými vzbouřenci a ukrajinskou armádou a vyjádřil naději, že boje na východě Ukrajiny skončí a situaci v zemi se podaří stabilizovat.

Kerry podle agentury TASS také připustil rozdílnost názorů USA a Ruska na řadu mezinárodních otázek, nicméně dodal, že existují „styčné body", ve kterých jsou obě velmoci s to spolupracovat.

Moskva chce federalizaci Ukrajiny, Kyjev to odmítá

Lavrov po schůzce s Kerrym apeloval na ukrajinskou vládu, aby přistoupila k ústavní reformě s účastí všech regionů a politických sil, jak se prý zavázala ještě v dubnu na ženevské schůzce ministrů zahraničí.

Moskva naléhá na federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá z obavy o celistvost země.

„S Johnem Kerrym jsme se dnes domluvili, že tento úkol (ústavní reformy) je nadále aktuální a možná ještě aktuálnější než v dubnu. Budeme se snažit přesvědčit ukrajinské vedení, aby tento závazek začalo plnit," řekl ruský ministr.

Podle Lavrova se má vymezit hranice mezi znepřátelenými stranami

Lavrov také vyslovil politování nad tím, že se dohoda o příměří na východě Ukrajiny nedodržuje úplně a dochází k přestřelkám, jak svědčí i tragické zabití doněckých školáků u místního letiště. Moskva proto považuje za nezbytné co nejdříve vymezit hranici mezi oběma znepřátelenými stranami, aby se příměří dalo kontrolovat.

Mezinárodní letiště u Doněcku, hlavní povstalecké bašty, zůstává v rukou ukrajinské armády a o tuto strategickou pozici se stále bojuje bez ohledu na příměří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…