Kéž by tu byla základna USA, řekl Topolánek. Šídlo mu zalichotil silnými slovy

14.03.2019 7:51

Do Topol show bývalého premiéra na Info.cz včera zavítal Jindřich Šídlo, novinář, redaktor a v poslední době i moderátor na Seznamu. S Mirkem Topolánkem se bavili o médiích, zahraniční politice i o tom, jak se politika od Topolánkových časů změnila. „Já to sleduju velmi znepokojeně, já jsem si dlouhá léta myslel, že žiju v zemi, která patří do západní Evropy," prohlásil o směřování Česka novinář. A Piráty přirovnal k Zeleným v Topolánkově vládě.

Kéž by tu byla základna USA, řekl Topolánek. Šídlo mu zalichotil silnými slovy
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Mirek Topolánek a Jindřich Šídlo v Topol show
reklama

Topolánek Šídla popsal jako redaktora, novináře a politického komentátora. „Už možná ani ne moc politický komentátor, už možná ani ne moc novinář, v poslední době vás, Jindřichu, sleduji ve Šťastném pondělí (pořad Seznamu, pozn.red.), v ňákých fotbalových pořadech, sem tam na Českém rozhlasu Plus, kde máte poslední politické komentáře. Co se stalo s tím ostrým, neúprosným, nikomu neodpouštějícím, nicméně korektním novinářem peroutkovského ražení?“ ptal se bývalý premiér na úvod. Podle Šídla se nestalo nic, jen to, co dělal, dělá jinou formou. Prý píše ještě pro slovenské noviny, takže má psaní víc než dost.

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

4%
96%
hlasovalo: 21432 lidí

Topolánek rekapilutoval Šídlovu kariéru. Začínal v Českém deníku, pokračoval 9 let v Respektu. „Ještě když Respekt měl respekt,“ dloubnul si Topolánek a Šídlo nesouhlasil, podle něj ho má pořád. Dále pracoval v Hospodářských novinách, v Mladé frontě a v ČT, až se nakonec usídlil na Seznamu. Položil Šídlovi otázku, zda jeho odchod měl něco společného se změnami vlastníků médií. „Můj odchod do Seznamu neměl se změnami vlastníků nic společného. Andrej Babiš se několikrát snažil tvrdit, že jsem odešel kvůli tomu, co se dělo ve vydavatelství Economia pod Zdeňkem Bakalou. To není pravda, já si na Zdeňka Bakalu nemůžu vůbec stěžovat jako na majitele,“ odpověděl novinář. Prý chtěl po 25 letech stejné práce zkusit něco nového a zalíbilo se mu to. Média se podle něj změnila jednak kvůli tomu, že neví úplně, jak čelit digitalizaci, a také kvůli změnám vlastníků. Nástup Andreje Babiše byl podle něj zemětřesením, ze kterého se česká média doteď nevzpamatovala.

Topolánek konstatoval, že média se názorově vyprofilovala a už nepíší všichni stejně ploše a korektně. Položil Šídlovi otázku, zda jsou potřeba veřejnoprávní média. Podle Šídla ano. „Ve chvíli, kdy tady ne úplně nepodstatná část trhu patří předsedovi vlády nebo jeho svěřeneckým fondům, tak je budete potřebovat vždycky. Samozřejmě funguje to do té doby, dokud mají ta veřejnoprávní média slušné vedení. Kdy prostě zachovávají, proč jsou zřízena, neutralitu,“ tvrdí Šídlo, na což si Topolánek neodpustil poznámku, že veřejnoprávní média brání, přesto co vysílají.

Fotogalerie: - Volba členů rad

Jednání sněmovny. Na pořadu byl například návrh na...
Jednání sněmovny. Na pořadu byl například návrh na...
Jednání sněmovny. Na pořadu byl například návrh na...
Jakub Michálek a Jaroslav Faltýnek
Jednání sněmovny. Na pořadu byl například návrh na...
Jaroslav Foldyna

Od médií přešli k zahraniční politice. Topolánek zmínil, jak měl na tiskové konferenci odznáček Tibetu a pozvání pro dalajlámu, které prý nebylo žádným kalkulem. Tázal se Šídla, jak vnímá jako politický komentátor „totálně rozdrobenou, rozbitou zahraniční politiku České republiky“, kde na jedné straně stojí „poměrně slušně vypadající“ ministr Petříček, o kterém Topolánek prohlásil, že kdyby nebyl tak zlotřile eurohujerský, tak by byl dobrý ministr zahraničí. Dále Babiš a jeho „selfíčkové, píárové aktivity“ a Miloš Zeman, který má dle Topolánka jasnou tendenci tolerovat lidskoprávní problémy v Rusku a v Číně a adoruje byznys. Šídlo odvětil, že zlom přišel při pádu Topolánkovy vlády a odmítnutí radaru v Brdech. Do té doby tu prý býval konsenzus. „Myslím, že to souvisí s rozpadem české politiky, který nastal vzápětí po vašem pádu, nebo tedy vaší vlády, vaším odchodem z politiky, dalšíma odchodama z politiky, tou nekonečnou dobou té ekonomické krize, během níž se objevil nejdřív Fischer, pak vlastně Věci veřejné i TOPka trochu, pak ten Babiš, ty lidi jako hledali,“ míní novinář. Miloše Zemana prý voliči zvolili proto, že je jeho zahraniční politika nezajímala.

„Já to sleduju velmi znepokojeně, já jsem si dlouhá léta myslel, že žiju v zemi, která patří do západní Evropy, konečně,“ řekl Šídlo a poděkoval Topolánkovi, že prosadil Lisabonskou smlouvu. „Tam jsme věděli, kam míříme, teď je to…“ nedořekl komentátor. Topolánek mínil, že se svět zkomplikoval. „Ten svět je čím dál tím složitější. Já se odvažuji tvrdit, že kdyby v České republice byla americká báze a ten jeden voják s tím bodákem hlídal ten sklad s těma bramborama, tak možná nebyl Krym. Že by ta situace byla geopoliticky rozdílná,“ dovolil si odvážnou teorii Topolánek. Šídlo dodával, že radar byla velká zkouška České republiky a on byl rozhodně pro. Rozpad velkých stran ho mrzí, i když uznává, že si za něj strany také mohou samy.

Fotogalerie: - Proti NATO

Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...
Protestní shromáždění proti NATO. Kolik zabtých má...

Šídlo komentoval i nové strany, zejména Piráty. „O primátoru Hřibovi já nevím nic, jenom, že vyvěsil teďka vlajku, a vím, že ten program byl takový plný těch nových slov jako transparentní, komunikace s voliči, rozpočet a myslím, že ty Pražáky víc zajímá, kdy se dostaví okruh a metro D,“ prohlásil o pražském magistrátu. Lídra Pirátů Bartoše označil za zajímavou postavu české politiky, talentovaného politika, který si uvědomuje svou zodpovědnost. „Nejsem si jistej, jestli to platí i pro zbytek strany, protože to je pytel blech. To jsou Zelení v roce 2006, akorát vy jste jich tam měli 6 a tady jich je 25,“ přirovnal  mladou stranu k předchozím subjektům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trpěl? Nebo byznys? Covid: Vládní expert s tím praštil, jdou temné řeči

7:52 Trpěl? Nebo byznys? Covid: Vládní expert s tím praštil, jdou temné řeči

Šéf Laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch má na starosti národní strategii n…