Klára Samková: Tolik mrtvých, nesedí to. Mám vysvětlení

22.12.2020 10:21

Kdepak oběti vládní politiky. „Záhadný“ rozdíl v úmrtích kvůli kovidu má mnohem jednodušší vysvětlení. Klára Samková na svém facebooku prezentovala oficiální vysvětlení od ministerstva zdravotnictví.

Klára Samková: Tolik mrtvých, nesedí to. Mám vysvětlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková se vyjádřila ke své kauze s Jankem Kroupou a oznámila nominaci na zástupkyni ombudsmana
reklama

Anketa

Má prezident Miloš Zeman vaši podporu? (Ptáme se od 22.12.2020)

83%
17%
hlasovalo: 13806 lidí

Vypadalo to jako záhada. Týdenní počty zemřelých osob, přesněji jejich odchylka od průměru, od září výrazně převyšovaly počet zemřelých na kovid. Vedly se debaty, co tato „nadúmrtí“ znamenají a kde se vzala.

V listopadu tento neobjasněný rozdíl dosáhl řádu tisíců a to už se nedalo přehlédnout. Někteří okamžitě začali tvrdit, že tato čísla ukazují „nepřímé oběti kovidu“, tedy buď nemocné, kteří kvůli strachu z nákazy zanedbali jiné onemocnění, nebo dokonce sebevraždy zoufalých živnostníků, které vláda připravila o živobytí.

Nyní dělá ve věci jasno právnička Klára Samková. O žádnou záhadu hlavolamu se prý skutečně nejedná a o nešťastníky zabité vládní politikou také ne. Celá věc je mnohem jednodušší.

Pokud se zjistí, že pacient je kovid pozitivní, nařizuje se desetidenní karanténa. Po jejím uplynutí je z hlediska epidemie považován za zdravého. Pokud se jeho stav zlepší, je propuštěn do domácího ošetřování.

Ale i pokud zůstane v nemocnici, je po těchto 10 dnech vyřazen ze statistik covid pozitivních. Je brán jako „čistý“, může uvolnit lůžko na kovidovém oddělení a personál k němu nemusí ve speciálním obleku.

Jenže části těchto pacientů se po vyřazení z kovid pozitivních jejich stav nezlepší, právě naopak. Komplikace, spojené s prodělanou koronavirovou nákazou, řadě z nich způsobí i smrt.

„Část, a to je těch cca 1000 osob týdně, umírá v nemocnicích jako neinfekční pacienti například na bakteriální zápal plic, nemoci oběhového systému včetně embolií, celkovou sepsi a multiorgánové selhání a podobně, označované jako ‚měl spoustu nemocí‘,“ objasňuje doktorka Samková.

Protože však tito lidé zemřeli po vyřazení ze statistik covid pozitivních, nejsou vedeni jako „zemřelí na korinavirus“. I když by bez této nákazy k jejich úmrtí nejspíš nedošlo.

Jedná se tedy pouze o statistickou nejasnost, o žádnou záhadu, nad kterou si mnozí lámou hlavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…