Klaus se směje: Kdyby byly všechny informace pravdivé, na Ukrajině je už milionová ruská armáda

12.11.2014 22:15

Na východě Ukrajiny se dál porušuje příměří a z Doněcka přicházejí zprávy o intenzivnější palbě. Ukrajinská armáda informovala o dalším mrtvém vojákovi a pěti zraněných a o posilování „rusko-teroristických“ sil v přípravě na ofenzivu. Velitel Severoatlantické aliance (NATO) generál Philip Breedlove potvrdil příjezd ruských vojenských kolon na Ukrajinu; ruské ministerstvo obrany to však popřelo. A český exprezident Václav Klaus si přisadil.

Klaus se směje: Kdyby byly všechny informace pravdivé, na Ukrajině je už milionová ruská armáda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak dnes na zasedání vlády oznámil, že se ozbrojené síly na útoky proruských povstalců připravují. „Víme o zvyšující se aktivitě na straně teroristických uskupení a rovněž Ruské federace. Pečlivě ale sledujeme přemísťování a známe místa, kde se nacházejí. A samozřejmě očekáváme z jejich strany nepředvídatelné akce,“ citoval list Ukrajinska pravda Poltoraka. Ministr tvrdí, že Kyjev má vývoj plně pod kontrolou. „Jsme připraveni reagovat na změnu situace,“ prohlásil a dodal, že ministerstvo také připravuje zálohy.

Příjezd armádních konvojů z Ruska na Ukrajinu dnes potvrdila i Severoatlantická aliance

Zpravodajové agentur AFP a Reuters informovali, že v Doněcku se od rána opět rozléhají exploze. Podle AFP je střelba intenzivnější, než tomu bylo v předchozích dnech. A podle všeho je vedena z města směrem k letišti, odkud se proruští povstalci už řadu týdnů snaží vytlačit ukrajinskou armádu. Tyto informace podle agentury Ukrinform potvrdilo i tiskové středisko ukrajinské vojenské operace proti „teroristům“, jak Kyjev označuje proruské separatisty. Letiště je prý ale nadále v rukou vládních sil.

Středisko rovněž informovalo o ztrátě dalšího vojáka. Zahynul při ostřelování z povstaleckých raketometů u města Ščastja v Luhanské oblasti. Mluvčí ukrajinské armády uvedli, že povstalci za uplynulých 24 hodin ostřelovali pozice sil „protiteroristické operace“ na různých místech Doněcké a Luhanské oblasti v 50 případech. V ukrajinských médiích se také množí informace o dalších posilách proudících ke vzbouřencům z Ruska a o přesunech „rusko-teroristických sil“ určených k přípravě ofenzivy.

Příjezd armádních konvojů z Ruska na Ukrajinu dnes potvrdila i Severoatlantická aliance. „V posledních dvou dnech jsme zaznamenali stejné věci jako OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě). Viděli jsme vjíždět na Ukrajinu kolony ruské výzbroje, ruských tanků, ruských protiletadlových systémů, ruských děl a ruských bojových jednotek,“ prohlásil podle agentury AFP vrchní velitel spojeneckých vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove, který je nyní v Sofii.

Informace se dříve nepotvrdily, upozorňuje Klaus

Jeho slova ale Rusko odmítá. „Už jsme přestali věnovat pozornost nepodloženým prohlášením generála Breedlova o ‚zpozorovaných‘ ruských vojenských kolonách, které prý vtrhly na Ukrajinu. Nejednou jsme zdůrazňovali, že za opakovanou bruselskou rétorikou ohledně údajné přítomnosti ruských ozbrojených sil na Ukrajině nebyly a nejsou žádná fakta,“ prohlásil generál Igor Konašenkov, který je mluvčím ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov čím méně je Breedlove věrohodný, tím poplašnější generálova prohlášení jsou.

Bývalý český prezident Václav Klaus dnes v Bruselu nechtěl Breedlovova vyjádření komentovat. „Ty informace se opakují měsíce a ještě nikdy se neukázaly jako pravdivé. Kdyby byla všechno z toho pravda, tak už by tam musela být asi milionová ruská armáda, která tam nepřetržitě rok putuje, což si myslím, že pravda není," řekl českým novinářům v Evropském parlamentu. Před vyslovením závažných soudů je podle něj třeba vyčkat na faktická, reálná data.

Breedlove také obvinil Rusko, že vyslalo na anektovaný Krym nosiče jaderných zbraní. „Zda nesou jaderné zbraně, nebo nikoli, nevíme,“ poznamenal.

Na východě Ukrajiny se opakovaně porušuje příměří dojednané 5. září v Minsku. Napjatá situace se výrazně zhoršila po volbách, které separatisté tento měsíc uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti. Od víkendu jsou v oblastech ovládaných proruskými povstalci pozorovány pohyby vojenských konvojů s municí, děly a tanky. Podle Kyjeva jde o ruské posily vzbouřencům, kteří prý připravují ofenzivu k rozšíření svého území. Moskva popírá, že jde o ruské zbraně a vojáky, a separatisté tvrdí, že to jsou jejich zálohy stahované zejména k Doněcku v očekávání naopak ofenzivy ukrajinských sil. Konflikt na východě Ukrajiny si podle OSN již vyžádal přes 4000 mrtvých.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…