Kmoníček v ČT vysvětloval, jak je to s americkými vojáky v Česku. A prozradil, s kým se zítra setká Zeman

05.06.2014 19:57

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček ve čtvrtečním vydání pořadu Interview ČT24 splnil svůj slib z předchozího večera daný divákům pořadu Události, že se do 24 hodin doladí stanovisko české politické reprezentace k posílení přítomnosti NATO v zemích EU. „V této chvíli všichni vědí, že se o dramatický posun v českých pozicích nejedná,“ uvedl Kmoníček s tím, že jsou o tom informováni i „naši zahraniční partneři“.

Kmoníček v ČT vysvětloval, jak je to s americkými vojáky v Česku. A prozradil, s kým se zítra setká Zeman
Foto: hns
Popisek: Hynek Kmoníček

Podle Kmoníčka musí být český postoj v duchu toho, na čem se shodla EU. „Musíme si konečně zvyknout na to, že jsme součástí společné zahraniční politiky EU. Můžeme se lišit o centimetry, ale ne o kilometry,“ podotkl Kmoníček. Přiznal, že když o výroku premiéra Bohuslava Sobotky, který uvedl, že ČR větší přítomnost vojsk NATO nepotřebuje a že po něm nevolá, mluvil s diplomaty, tak jejich reakce byly překvapené.

Přinese setkání Putina s Porošenkem zvrat v ukrajinské krizi?

Kmoníček se v další části rozhovoru věnoval tomu, že zítra přijede ruský prezident Vladimir Putin na oslavy vylodění spojenců v Normandii. Při té příležitosti se setká nejen se světovými státníky, například s francouzským prezidentem nebo německou kancléřkou, ale zřejmě i s českým prezidentem Milošem Zemanem nebo s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Kmoníček naznačil, že toto setkání by mohlo mít na další vývoj situace na Ukrajině zásadní vliv.

Navýšení rozpočtu kanceláře prezidenta má jít na zpevnění přehrady v Lánech

Strategickým zájmem Ruska podle Kmoníčka je mít z Ukrajiny nárazníkovou zónu. Západ by měl napomoci ekonomické soběstačnosti Ukrajiny, aby mohla zůstat spojovacím článkem západu a východu, přičemž rusko-ukrajinské hranice nebudou smět ruské jednotky překročit.

Kmoníček se vyjádřil i ke sporu s Ministerstvem financí o výši rozpočtu prezidentské kanceláře. Podle něj je ministr  Andrej Babiš  přístupný rozumné debatě, a tak věří,  že se podaří do 12. června dohodnout navýšení rozpočtu o  36 milionů na zpevnění hrází na přehradě nacházející se v areálu lánského zámku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

17:21 Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

Přání od prezidenta zpěváku Karlu Gottovi vzbudilo mimo jiné i menší rozruch v Milionu chvilek pro d…