Knižně: Jak se psalo v době tuhého Stalinismu?

10.01.2012 14:11

Titul Angažované dějepisectví se zabývá vývojem stranické historiografie mezi lety 1950 a 1970 v kontextu proměn československého komunismu. Stranické dějepisectví vzniklo na počátku padesátých let jako zvláštní historiografický projekt fungující v rámci aparátu komunistické strany, jehož úkolem bylo zpracovávat minulost KSČ a dělnického hnutí.

Knižně: Jak se psalo v době tuhého Stalinismu?
Foto: The100.ru
Popisek: J. V. Stalin

„Zájem o stranickou historiografii ve mně vzbudila četba textů o problematice meziválečné Komunistické strany Československa, které vycházely na stránkách Příspěvků k dějinám KSČ a následně také v Revue dějin socialismu v průběhu šedesátých let minulého století. Postupně se přede mnou otvíral nesmírně zajímavý příběh historiků, kteří svou profesní kariéru po dvě desetiletí úzce spojili s osudy Komunistické strany Československa,“ píše v úvodu ke své obsáhlé knize její autor Vítězslav Sommer.

Angažované dějepisectví, které v těchto dnech vydává Nakladatelství Lidové noviny, přináší čtenářům vývoj partajní historiografie mezi lety 1950 a 1970, a to v kontextu proměn socialistické diktatury v tehdejším Československu.

Autor si dal za cíl zkoumat nejen institucionální vývoj, ale také zmapování jeho sociálního zázemí. Na téměř pěti stovkách stran čtenář projde úplné počátky stranické historiografie, zavzpomíná na psaní dějin v období vrcholného Stalinismu a nabídnuto mu bude taktéž hledání „československé cesty k socialismu“.

Velmi odbornou, čtivou a pečlivě dokumentovanou knihu napsal Vítězslav Sommer, působící v Ústavu pro studium totalitních režimů  a také v Masarykově ústavu.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…