Koalice bude jednat o zvýšení limitů u práce na dohodu, uvedl Jurečka

21.01.2023 18:20 | Zprávy
autor: čtk

Vládní koalice bude jednat o navýšení limitů u práce na dohodu. Na novém nastavení by se mohla shodnout do konce února. Vzniknout by měla i evidence takzvaných dohodářů. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle plánu by změny mohly platit od příštího roku. Zvýšení limitů u práce na dohodu slíbila vláda v programovém prohlášení.

Koalice bude jednat o zvýšení limitů u práce na dohodu, uvedl Jurečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

„Navýšení limitů jsme připraveni realizovat. Máme na tom už i určitou dohodu, ale zároveň to chceme také spojit i s otázkou evidence. Chceme mít vhled do řetězení, kumulace (dohod). Je to důležité i z hlediska transparentnosti sociálního systému, abychom byli schopni sledovat příjmy u osob, které čerpají dávky státní sociální podpory či v hmotné nouzi,“ uvedl Jurečka. Podle něj se o výši limitů v koalici vede ještě debata. Výsledné nastavení by chtěl ministr představit do konce února.

Na dohodu o provedení práce (DPP) je možné odpracovat ročně u jednoho zaměstnavatele nejvýše 300 hodin. Pokud odměna nepřesáhne v měsíci 10.000 korun, neodvádí se sociální a zdravotní pojištění. Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) je možné pracovat u zaměstnavatele nejvýš rok v průměru 20 hodin týdně. Odvody se platí, pokud měsíční výdělek překročí 4000 korun. Dohody se využívají u přivýdělků, brigád i krátkých úvazků. Jejich uzavírání i ukončení je snadné. Nemusí se také poskytovat odstupné či dovolená.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…