Kohoutův jezevčík žere Vaškovi poslední fenmetrák. A Olga leži a kuři. Větvička za vás zhlédl film Havel

31. 7. 2020 10:13

Ostravský glosátor a držitel mnoha blogerských ocenění Ladislav Větvička zhlédl film Havel, o kterém se v poslední době pořád mluví. Nabídl svéráznou recenzi a rovnou přitom sepsal, co mu ve filmu chybělo a rád by viděl v jeho pokračování.

Kohoutův jezevčík žere Vaškovi poslední fenmetrák. A Olga leži a kuři. Větvička za vás zhlédl film Havel
Foto: Bontonfilm
Popisek: Martin Hoffman jako Pavel Landovský a Viktor Dvořák jako Václav Havel
reklama

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 12955 lidí

Ze všeho nejvíce Ostraváka okouzlila scéna, která prý vstoupí do dějin českého filmu. Jezevčík Pavla Kohouta v ní sežere Vaškovi jeho poslední fenmetrák. Také jej zaujaly herecké výkony v čele s Aňou Geislerovou („ma super roli, bo enem furt leži a kuři“). Líbí se i hudba a atmosféra, která vás prý spolehlivě přenese do sedmdesátých let. „Měl sem chuť zapit algenu zteplalu desitku v pajzlu a zakusnut k temu smaženku a husku ze suchym salamem na vesnickem nadru,“ popsal s nadhledem divácký zážitek.

Větvičkovi ale v opusu mnohé chybělo. Film prý před závěrečným revolučním happy endem na balkóně nad Václavákem přeskakuje období 1983–1989, což diváka ochudí o mimořádné zážitky mistrova vztahu s „hořící vodou Jitkou“. Když už autoři ukazují, jak Václav podváděl Olgu s jistou Aničkou, chybí absurdnímu dramatu dokonalé završení, jak je později s Jitkou podváděl obě.

Vyloženě mu prý ale Jitka chybí ve scéně, kdy v listopadu 1989 Václav na Hrádečku uspí esenbáky a odjíždí do Prahy dělat revoluci, i když je všeobecně známo, že tam tehdy trávil listopadový čas právě s ní.

CELÁ RECENZE ZDE

Mezi absurdními scénami, kterými autoři film zaplnili, by prý tato byla klenotem. „Ale Gajslerka řikala, že Havel nebyl žaden zaletník, že se enem choval svobodně, tuž temu rozumim,“ dodává Větvička.

V druhém díle Havla, který podle jeho názoru autoři rozhodně chystají, by se taky měly objevit scény, kdy Václav za doprovodu Jitky poprvé v životě vidí normální lidi na Moravě a Slovensku, nebo scény, ve kterých budou „zaběry s maďarskym Židem Šorošem, kery Vaška a dalši synky z Charty finančně podporoval, v Praze ho osobně navštěvoval a nasledně cenzuroval aji Vaškuv projev před ameryckym Senatem“.

Větvička se ale obává, že tato „absurdní fraška“ by rozhodně nedostala čtrnáct milionů z národního fondu pro kinematografii. Takže divákovi nezbude než se spokojit s prvním dílem a scénami s fetujícím jezevčíkem či ležící Aňou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trpěl? Nebo byznys? Covid: Vládní expert s tím praštil, jdou temné řeči

7:52 Trpěl? Nebo byznys? Covid: Vládní expert s tím praštil, jdou temné řeči

Šéf Laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch má na starosti národní strategii n…