Kolegyně Ratha odmítla vinu v kauze údajně předraženého projektu

13.01.2015 12:20

Blízká spolupracovnice bývalého hejtmana Davida Ratha Šárka Alexa dnes před pražským městským soudem v prohlášení odmítla vinu v kauze údajného předražení projektu na propagaci historických osobností o téměř osm milionů korun. Tvrdí, že plnila pokyny nadřízených a nemohla ovlivnit tendry, které vyhrála stejná firma. Před soudem jinak vypovídat odmítla.

Kolegyně Ratha odmítla vinu v kauze údajně předraženého projektu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Středočeská turistická a informační služba (STIS) v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 milionů korun. Na projekt mělo jít téměř deset milionů z fondů EU. Alexa jako tehdejší šéfka STIS podle obžaloby tři větší tendry rozdělila na sedm menších, tím snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala. 
    
Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group. Alexa se podle obžaloby dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku tím, že zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili. Menší tendry navíc byly podle spisu nadhodnoceny o 7,7 milionu korun. Alexe za to hrozí až osm let vězení. 

Alexa dnes před soudem přečetla prohlášení, v kterém uvedla, že plnila pokyny nadřízených. "Necítím se vina. Plnila jsem úkoly představenstva," zdůraznila Alexa. O rozdělení zakázky a vedení projektu se podle ní starali jiní pracovníci krajského úřadu. Projekt prý získal souhlas krajské rady a později i zastupitelstva. "Jedinou aktivitu, kterou jsem při výběrovém řízení měla, bylo vyhodnocení nejlepší nabídky," uvedla Alexa, která nyní působí jako ředitelka muzea v Jílovém u Prahy. To je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, který u soudu vymáhá zpět údajně vzniklou škodu. 

STIS je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizace za vlády bývalé hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD). Ve funkci nahradila Ratha po jeho obvinění v kauze údajného ovlivňování středočeských zakázek z května 2012. 

STIS vznikla před rokem 2008 za bývalého hejtmana Petra Bendla. Po nástupu Ratha se hovořilo o tom, že STIS je v likvidaci. Právně ale dál existovala, protože se počítalo s tím, že by na ni mohly být převedeny některé jiné aktivity nebo projekty, které kraj už nebude chtít zajišťovat. Bývalému hejtmanovi hrozí v kauze ovlivňování zakázek za údajné přijímání úplatků až 12 let vězení. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…