Kolik stojí bolest pozůstalých, stovky tisíc, nebo miliony? V Německu se vede tvrdý spor

19.07.2015 6:50 | Zprávy
autor: čtk, mp

Někteří pozůstalí po obětech pádu letadla německé společnosti Germanwings, které havarovalo v březnu ve francouzských Alpách, dnes odmítli odškodné, které jim nabídla Lufthansa. Podle jejich právního zástupce Elmara Giemully je 25 000 eur (asi 675 000 Kč) za smrt blízkého příliš málo. Zřícení stroje se 150 lidmi na palubě podle prozatímních výsledků vyšetřování způsobil úmyslně druhý pilot letadla Andreas Lubitz.

Kolik stojí bolest pozůstalých, stovky tisíc, nebo miliony? V Německu se vede tvrdý spor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

Rodinné příslušníky obětí leteckého neštěstí chování aerolinek údajně rozčílilo. Výše odškodného je podle nich naprosto nepřiměřená. Požadují přinejmenším 100 000 eur (asi 2,7 milionu) za každou oběť. Giemulla zastupuje podle svých slov 36 rodin z Německa. V důsledku rozdílných právních úprav v jednotlivých zemích původu obětí Lufthansa, mateřská společnost Germanwings, rodinám mimo Německo zatím odškodnění nenabídla.

Kromě paušálního odškodnění ve výši 25 000 eur nabídla letecká společnost všem blízkým rodinným příslušníkům obětí, jako jsou rodiče, děti nebo životní partneři, částku 10 000 eur (asi 270 000 Kč), což právní zástupce rovněž označil za nepřiměřené. Částka by podle něj měla být přinejmenším šestimístná a odškodné by se mělo vztahovat i na širší rodinu, jako jsou sourozenci, prarodiče a vnoučata. Od Lufthansy prý očekává novou nabídku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…