Komentátor Bakalových novin zděšen obratem Švédska ve věci migrace: Co je to za hodnoty, které zlomí pouhá matematika?

29.01.2016 14:00

Nad tím, jak pod tlakem obrovského množství migrantů mění svůj přístup k azylové politice do nedávna v této oblasti velmi liberální Švédsko, se v pátečních Hospodářských novinách zamýšlí jejich komentátor Petr Fischer.

Komentátor Bakalových novin zděšen obratem Švédska ve věci migrace: Co je to za hodnoty, které zlomí pouhá matematika?
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Zaujala jej slova švédského premiéra Stefana Löfvena, který ohledně migrační krize přiznal, že Švédové byli naivní, ale teď se začnou chovat jinak. K tomu přidal informaci, že ze Švédska bude deportováno 60 až 80 tisíc uprchlíků. Tedy zhruba polovina všech, kteří do této skandinávské země z Blízkého východu, Afriky a z Balkánu přišli.

Fischer mimo jiné poukazuje na to, že je rozdíl vracet domů 20 či 30 tisíc lidí z osmdesátimilionového Německa a 80 tisíc lidí z devítiapůlmilionového Švédska. „Na to není připravena ani tak ekonomicky vyspělá země, jako je Švédsko. Premiér Löfven se navíc ani neobtěžoval debatou o azylovém procesu a rovnou určil z hlediska ‚potřeb‘ země směrné číslo,“ upozorňuje komentátor.

Kdo dříve procházel bez problémů integračním procesem, musí být nově zachycen

Poukazuje také na to, že ještě před pár měsíci se zdálo, že právě Švédsko je zemí, kde si s uprchlíky poradí slušně, protože s nimi mají zkušenosti.

Jenže počet lidí, kteří do Švédska právě kvůli této dobré zkušenosti přišli, všechno změnil. Podle Fischera to pak vypadá nejen ve Švédsku, že pouhé množství mění zažité deklarované normy. „Nejen přístup k pomoci imigrantům, ale i k jejich posuzování z hlediska společenského rizika. A tak i ten, kdo by v minulosti procházel bez problémů integračním procesem, musí být dnes zachycen v nově pleteném sítu, které se zhušťuje od Británie přes Švédsko, Dánsko až k Německu,“ podotýká komentátor.

A stýská si na to, že tlak množství najednou zpochybňuje evropské jistoty, hodnoty a zásady, za které paradoxně bojují jak zastánci azylové pomoci, tak i bojovníci Pegidy a antiislámských sdružení. „Ale co je to za hodnoty, které zlomí pouhá matematika? Má potom cenu za takové hodnoty bojovat, když se tak snadno rozplynou?“ ptá se Fischer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlá krev v TOP 09? Kalousek začal vysílat. Hned po volbách, z „provozovny“

6:54 Zlá krev v TOP 09? Kalousek začal vysílat. Hned po volbách, z „provozovny“

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je spokojen. Je spokojen…