Komentátor tuší začátek Babišova konce: Jestli půjde k soudu, zmizí jeho aura všemocného muže

22.04.2019 21:13

Novinář Daniel Kaiser ve svém komentáři pro server Echo24.cz píše o chystané demonstraci občanské skupiny Milion chvilek pro demokracii, která má za cíl ochranu nezávislosti české justice. Kaiser ve svém komentáři poukazuje na to, že i premiér Andrej Babiš, na jehož chování demonstrace reaguje, není neodvolatelný, a pokud se mu postaví „lidé s pevnými nervy“, pak právě nynější situace může vést k jeho konci. Kaiser poodhaluje Babišovu dočasnou taktiku a píše též o lidech, kteří jsou schopni se mu postavit.

Komentátor tuší začátek Babišova konce: Jestli půjde k soudu, zmizí jeho aura všemocného muže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Anketa

Je útok na Dominika Feriho důkazem o zhrubnutí české společnosti?

5%
95%
hlasovalo: 11043 lidí

„Na 29. dubna, den před jmenováním Marie Benešové novou ministryní spravedlnosti, svolává občanská skupina Milion chvilek pro demokracii do Prahy velkou demonstraci. Jejím cílem bude ochrana nezávislosti české justice. Jak známo, panují důvody k obavám. Den poté, co policie oznámila, že v případu Čapí hnízdo navrhuje podat obžalobu na premiéra Andreje Babiše a další obviněné včetně jeho ženy Moniky, musel oznámit rezignaci dosavadní ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Oficiálně je to samozřejmě na vlastní žádost, což Kněžínek sdělil veřejně. Soukromě prý vysvětloval, že poslední tři týdny cítil stupňující se tlak a fámy, že bude nahrazen – a že už to neměl zapotřebí,“ píše na úvod článku Kaiser a shrnuje události plynoucí z rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, která nastala za podivuhodných okolností točících se okolo postavy premiéra Andreje Babiše.

Následně Kaiser tvrdí, že byl Jan Kněžínek (ANO) „příjemné překvapení“, neboť se nestal „vodičem premiérových přání“ vůči státním zástupcům. „Pokud ale demonstrace jako ta ohlášená Milionem chvilek mají být do budoucna bezpředmětné, musejí se teď rozhodující figury v justici zachovat opačně než Kněžínek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v podstatě veřejně slíbil, že garantuje, aby Čapí hnízdo nebylo zameteno pod koberec. O stupeň níž dává prý totéž najevo vrchní žalobkyně v Praze Lenka Bradáčová. V takovém případě by nová ministryně Benešová musela jít vyloženě na sílu a zjednávat v soustavě nebo u soudů ‚pořádek‘ politicky – pro takový případ reprezentanti menší vládní strany ČSSD neformálně ujišťují, že strana by z vlády odešla a přitom hlasitě bouchla dveřmi. Potom by se Babišovo vládnutí definitivně stalo vládou politické lůzy,“ komentuje Kaiser ohlášenou demonstraci a dodává, že by navíc byla „nějaká případná operace Benešové tak procesně složitá a namáhavá, že její spuštění se pořád zdá nepravděpodobné“.

Fotogalerie: - Demisi, Babiši!

Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...

„Proč tedy ta změna na spravedlnosti?“ táže se Kaiser a naznačuje, že už odedávna je „Babišovou pracovní metodou nátlak a vyvolávání jakéhosi blíže neurčeného strachu“. Kaiser tvrdí, že tato metoda premiérovi vychází velmi dobře, a svá slova podkládá třemi příklady: „Čtyři místopředsedové prvního vedení ANO z pěti na jaře 2013 rezignovali, když se Babišovi znelíbili a on jim dal najevo, že potřebuje jen prodloužené páky své vůle. Nedrželi svůj mandát delegátů sjezdu, neboť se majitel tvářil nepříjemně,“ uvádí Kaiser první z příkladů a pak přichází řada i na Babišovo vydavatelství Mafra: „Řada novinářů z vydavatelství Mafra, která měla tu dvojí smůlu, že předtím hrdinně drtila politiky a pak se jejich vydavatelský dům ocitl v Babišově majetku, se taky adaptovala a o skutečně nepříjemných tématech pro Babiše nepíše. A většinou ani nebyl nutný osobní nátlak.“

A posledním z Kaiserových příkladů se pro změnu týká GIBS a jejího ředitele Michala Murína: „Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín, který zveřejnil Babišovu pohrůžku, že bude odejit a skandalizován, několik měsíců vzdoroval, než byl před rokem touto dobou hospitalizován pro vyčerpání organismu v nemocnici a skutečně rezignoval.“

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

Podle Kaisera si teď ministr Kněžínek sice zachoval osobní integritu, ale zřejmě už jen „chtěl mít klidné Velikonoce v rodinném kruhu“. „Jenže ani premiér-oligarcha v České republice roku 2019 nemůže v některých situacích vyvinout víc než tento nekonkrétní nátlak,“ myslí si Kaiser o Babišovi a ukazuje směrem k vyšetřovateli Čapího hnízda Pavlu Nevtípilovi: „A když náhodou narazí na člověka s pevnými nervy, jeho možnosti jsou rychle vyčerpány. Proti vyšetřovateli Čapího hnízda Pavlu Nevtípilovi je už dlouho vyvíjen nátlak nejprve skrze Lidové noviny a Mladou frontu Dnes, před čtvrtrokem pak Nevtípila začal vyšetřovat Roman Dragoun, nový ředitel inspekce po Murínovi. Nevtípil přesto svou práci dokončil a teď navrhl poslat k soudu obžalobu. Totéž – tedy zachování klidu a aspoň bazální smysl pro povinnost – teď insideři očekávají od Zemana s Bradáčovou.“

A na závěr Kaiser predikuje, že pokud se Andrej Babiš dostane k soudu, tak tím „odumře podstatná část jeho moci – aura všemocného a bezohledného muže, již se mu většinou daří vzbuzovat v lidech, kteří s ním pracovně přicházejí do styku“. „Pak ale vládnutí pro něj začne být energeticky mnohem náročnější, a následné chyby a únava se nakonec promítnou i do těch jeho slavných preferencí,“ dodává.

Celý komentář si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…