Komentátor uvažuje: Abychom Zemanovi rozuměli správně...

09.09.2019 15:58

Komentátor Jan Lipold zhodnotil práci prezidenta Zemana. Tam, kde by prezident měl držet slovo, ho nedrží, a díky tomu nám na svobodě běhá odsouzený nájemný vrah Jiří Kajínek. Tam, kde by naopak Zeman slovo držet neměl, stojí na svém názoru pevně jako skála a odmítá ukázat milosrdenství. Lipold má zkrátka za to, ať Zeman činí to či ono, činí to špatně. A teď se prý tomu všemu chystá nasadit korunu...

Komentátor uvažuje: Abychom Zemanovi rozuměli správně...
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Když se Miloš Zeman poprvé ucházel o post hlavy státu v přímé volbě prezidenta, sliboval, že bude velmi šetřit milostmi. A skutečně jimi velmi šetří. Komentátor Jan Lipold k tomu napsal, že zrovna v této oblasti by Zeman mohl projevit trochu víc soucitu a milostí udělit víc. V této oblasti si tedy prezident podle publicisty nepočíná dobře.

A když už se rozhodl milost udělit, udělil ji soudem uznanému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Učinil tak i navzdory tomu, že byl Kajínek odsouzen na doživotí, a v době svého omilostnění rozhodně nebyl těžce nemocen. Takže i tady údajně udělal Zeman chybu

A teď se prý snad rozhodl svůj neslavný počin s Kajínkem ještě překonat.

Po letní přestávce se prezident Miloš Zeman znovu objevil na televizi Barrandov v pořadu Týden s prezidentem. Majitel televize Jaromír Soukup se prezidenta opakovaně ptal na kauzu Čapí hnízdo. Naznačoval, že státní zástupce Jaroslav Šaroch je pod velkým tlakem kvůli tomu, že je připraven celou kauzu zastavit a předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) tím zbavit jednoho problému – trestního stíhání.

Po řadě Soukupových narážek prezident nakonec konstatoval, že by do celé kauzy mohl zasáhnout, to jest případně udělit předsedovi vlády Andreji Babišovi milost. „V mém případě je samozřejmě možné zvažovat kroky. Ale ty budou aktuální tehdy, až bude toto posuzování na úrovni státního zastupitelství ukončeno, ať už bude výsledek jakýkoliv,“ pravil Zeman.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Deník N přinesl na začátku září informaci, že se státní zástupce Jaroslav Šaroch chystá celou kauzu zastavit a řada publicistů si položila otázku, proč kauzu nechal běžet celé čtyři roky, když se teď domnívá, že vlastně nemá s čím jít k soudu. Předseda vlády Babiš však ještě před soudem skončit může, pokud nadřízení Jaroslava Šarocha dospějí k závěru, že státní zástupce pochybil a že tato kauza do soudní síně patří.

Pokud by Zeman skutečně celý proces zastavil a Andreji Babišovi pomohl, zasadil by tím podle publicisty obrovskou ránu důvěryhodnosti justice a státních orgánů vůbec

Jan Lipold doplnil, že s tímto zásahem shůry nebude Zeman spěchat, protože dokud bude premiér obviněnou osobou, a to zatím stále je, Zeman má na předsedu vlády páku.

„Ale abychom Zemanovi rozuměli správně: na zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých ve skutečnosti až tak nespěchá a nenaléhá. Je to významná – i když ne jediná – páka, kterou na premiéra má, a nechce se jí zbavovat pro nic za nic,“ zdůraznil Lipold.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babišova večerní prosba: Berte to vážně! A rána Zemanovi. Hrad to zruší?

21:02 Babišova večerní prosba: Berte to vážně! A rána Zemanovi. Hrad to zruší?

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v České televizi prosil občany, aby dodržovali opatření, která dnes …