Komunisté chtějí zrušit lustrační zákon. Když se to dozvěděl Kalousek, neudržel se

04.02.2020 21:49

Poslanci KSČM znovu usilují o zrušení lustračního zákona, který byl přijat v 90. letech. Jeho cílem bylo zamezit přístupu do vysokých funkcí bývalým agentům StB, představitelům Lidových milicí a funkcionářům KSČ. Zákon podle komunistů odporuje lidským právům, ctí presumpci viny a měl by být zrušen. Tento požadavek už byl v minulosti poslanci několikrát zamítnut.

Komunisté chtějí zrušit lustrační zákon. Když se to dozvěděl Kalousek, neudržel se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sídlo KSČM v ulici Politických vězňů

„Zákon v současné podobě na základě presumpce viny a bez jakéhokoli šetření a soudního projednání stanoví fakticky postih spočívající v doživotním omezení některých občanských práv, aniž se postiženým osobám přiznává právo na zrušení uloženého postihu a aniž je stanovena promlčecí lhůta,“ napsali předkladatelé návrhu z řad KSČM a dodávají, že od revoluce již uběhlo třicet let a právní stát se od té doby vyvinul.

Samotný zákon může zamezit bývalým komunistům zastávat výkon některých funkcí ve státní správě i některých dalších institucích. Podle poslanců TOP 09 je zákon legitimní. „Lustrační zákon je sice nedokonalá pojistka, ale přece jenom stále nějaká pojistka proti tomu, aby ve vysokých státních pozicích nestanuli lidé, kteří sloužili režimu jako udavači Státní bezpečnosti nebo členové Lidových milicí,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podle informací serveru Echo24.cz.

Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Marka Bendy (ODS) je to od komunistů jen předvolební gesto, protože jim musí být jasné, že se návrh do konce volebního období projednat nestihne. „Dva roky se věnovali zdanění církevních restitucí a s lustracemi přicházejí až teď, kdy prakticky není šance na dokončení projednání,“ reagoval Benda.

Benda tak připomněl, že pokud Sněmovna nerozhodne do konce volebního období, návrh propadne. Předlohu nejprve posoudí menšinová vláda ANO a ČSSD a později by o ní hlasovali poslanci. Komunisté už s návrhem na zrušení lustračního zákona neuspěli v minulém volebním období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…