Korona je ochutnávka Evropy podle Grety, myslí si Jaroslav Bašta. Jen si ještě přidejte nedostatek elektřiny

22.03.2020 7:54

Pandemie mění a vždy měnily svět, píše ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz někdejší diplomat, analytik Jaroslav Bašta. Z krátkodobého hlediska jej mění svým dopadem na psychiku a chování lidí, z dlouhodobé perspektivy pak jednoznačně změnou genofondu postižené populace. Koronavirus nám dal trochu ochutnat, jak bude vypadat Evropa podle Grety.

Korona je ochutnávka Evropy podle Grety, myslí si Jaroslav Bašta. Jen si ještě přidejte nedostatek elektřiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

„Budeme-li se na koronavirus dívat jako na politickou pandemii, při pohledu na mapu zjistíme, že v Evropě se na ní z hlediska reakce jednotlivých států v podstatě zobrazuje bipolární rozdělení světa, které skončilo před 30 lety,“ poukazuje Bašta. Vysvětluje si to tím, že na východě ještě nedošlo k takové atomizaci společnosti jako na druhé straně bývalé železné opony.

Proto podle něj náš ministr vnitra může apelovat na zodpovědnost lidí s argumentem, že si přece nevezmou na svědomí to, že by nakazili někoho ze starší generace, že by to sami sobě nemohli odpustit.

„Na druhé straně hranice se v pořadu veřejnoprávní televize komik těší, že na koronavirus umřou tlustí bílí dědci, kteří padesát let devastovali svět. Po písni o babičce ekosvini je to další příspěvek k vyvolání mezigenerační nenávisti,“ říká Bašta.

Takové pokrokáře máme i u nás: „Také se těší na to, jak si to po skončení epidemie vyřídí s populisty, kteří už nebudou mít podporu vymřelé či izolované starší generace. Doufám, že se mýlí. V následné hluboké hospodářské krizi se bude muset hodně škrtat. První na řadě budou ti, kdo se ukázali jako neužiteční až nebezpeční. Mám na mysli politické neziskovky vyznávající solidaritu s celým světem kromě svých spoluobčanů.“

Na západě Evropy, kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, se průběh epidemie zkomplikuje. „A to nedomýšlím, co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu, kvůli které se vydali na cestu,“ poznamenává analytik.

Stejně tak dopadnou plány s „novým zeleným údělem“. „Koronavirus nám dal trochu ochutnat, jak bude vypadat Evropa podle Grety. Stačí k současnému stavu připočíst nedostatek energie, se všemi důsledky pro naše životy,“ uzavírá Bašta, s tím, že žijeme v opravdu zajímavých časech.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…