Korunovační klenoty budou odpoledne vyjmuty

09.05.2013 6:25

Sedm držitelů klíčů dnes odpoledne odemkne komoru s českými korunovačnímu klenoty ve svatovítské katedrále. Klenoty se vystavují jen za zvláštních okolností, od pátku je budou moci vidět lidé ve Vladislavském sále při příležitosti nástupu Miloše Zemana do funkce českého prezidenta.

Korunovační klenoty budou odpoledne vyjmuty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Po starých zámeckých schodech se dostaneme třeba k oblíbené pivnici U hrocha
reklama

Klíče k části Svatovítského pokladu, symbolu české státnosti, drží představitelé státu, města a církve - prezident, premiér, předsedové obou komor Parlamentu, pražský primátor, pražský arcibiskup a děkan svatovítské kapituly. Vstupní dveře do těžko přístupné Korunní komory, které se nacházejí v kapli sv. Václava, jsou opatřeny sedmi zámky. Klenoty jsou v trezorové skříni, která se odemyká stejnými klíči.

Výstava bude otevřena zdarma denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady po Býčím schodišti na třetí nádvoří a odtud vchodem do Starého královského paláce. Na výstavu se nebudou, stejně jako v minulých letech, vydávat žádné časové ani jiné vstupenky.

Čekání ve frontě bude dlouhé

Při minulé výstavě v roce 2008 se na klenoty přišlo podívat přes 30.000 lidí, ve frontách stáli několik hodin. Kapacita výstavy bude letos opět maximálně asi 5000 lidí denně, pořadatelé upozorňují, že kvůli velkému zájmu se pravděpodobně bude čekat ve frontě čtyři až pět hodin.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Ostatní předměty jsou novější. Koruna je ústředním předmětem souboru, je zdobena 96 drahými kameny a 20 perlami.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …