Krach SK Slavia Praha na Ukrajině: Vystoupil Jaroslav Tvrdík. A jsou zde věci dotýkající se i Zemana

15.08.2018 0:00

Exministr obrany a nynější šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík byl velmi rozzloben na výroky sudích v obou kvalifikačních zápasech, které Slavie absolvovala. V 3. předkole Ligy mistrů pak vypadla a byla z dalších bojů vyřazena. Jak píše server iDnes.cz: Tvrdík se pustil do vedení UEFA. O Slavii se již před utkáním hovořilo v souvislosti s čínským investorem CEFC, o čemž se psalo v britském deníku The Guardian.

Krach SK Slavia Praha na Ukrajině: Vystoupil Jaroslav Tvrdík. A jsou zde věci dotýkající se i Zemana
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaroslav Tvrdík
reklama

Místopředseda UEFA Grigorij Sukis, který je bratrem dynamovského prezidenta Igora Surkise, si Tvrdíkova slova rozhodně za rámeček nedá. 

„Rozhodčí hrubě ovlivnili oba zápasy. Místopředseda Surkis by měl odstoupit a UEFA se nesmí divit, co fanoušci oprávněně skandují ve spojení s jejím jménem. Být Dynamem, takto bych postoupit opravdu nechtěl,“ podotkl na Twitteru Tvrdík a dodal, že je pyšný na náš tým. „Budeme tvrdě pracovat dál, díky za podporu,“ uvedl. 

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4631 lidí

„Jestli existuje spravedlnost, za první i dnešní zápas, tak to kluci otočí. Panu Surkisovi i jeho spolku navzdory!“ napsal také Tvrdík. Oba tweety však následně smazal.

Původní text ZDE

Britský levicový deník The Guardian se zaměřil v těchto dnech na český fotbalový klub Slavia Praha v souvislosti s jeho čínským vlastníkem CEFC. Podle britského deníku panují ve Slavii vzhledem k problémům, které čínskou společnost potkaly, velké obavy.

Podle britského deníku se údajně fanoušci Slavie obávají, že do klubu přestanou proudit čínské investice. Společnost CEFC přitom v loňském roce do jejího rozpočtu z Číny poslala přes tři sta milionů korun a i díky nim mohla Slavie koupit nebývalé množství zahraničních posil. Ani to však slavnému českému klubu nepomohlo a právě včera byl Dynamem Kyjev vyřazen z bojů o finančně i sportovně lukrativní Ligu mistrů.

„Otázky nad dalšími čínskými investicemi vyvstaly poté, co někdejší sedmá největší soukromá společnost v Číně upadla u vlády v nemilost. Komunistický režim začal kdysi velmi rychle se rozšiřující společnost postupně rozdělovat a potlačovat tak její veškeré podnikatelské aktivity, které se vedle Asie orientovaly na Evropu i Afriku, konstatuje The Guardian s tím, že zdroje zevnitř Slavie hovoří o značné nervozitě nejenom u fanoušků.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Jak CEFC rychle vznikla a ve stejném tempu se rozšiřovala, tak rychlý bude její rozpad. Jenom v České republice vlastní doposud 22 firem. Fanoušci Slavie i fotbaloví experti pochybují o tom, jestli bude i za takových podmínek možné získávat potřebné stovky milionů korun do rozpočtu. Redaktor fanouškovského serveru slavistickenoviny.cz Ondřej Kreml konstatuje, že bez těchto peněz klub přežít nemůže a není rozhodně sám.“

Britský deník rovněž připomíná, že CEFC přišla do České republiky před třemi lety a její vstup byl úzce propojen s podporou prezidenta Miloše Zemana a jeho příslibem přilákat do země čínské investice. Dále už The Guardian jen opakuje stará známá slova českých kritiků prezidenta o „hermeticky“ uzavřené Praze v době návštěvy čínského prezidenta a setkání jednoho z ministrů vlády s dalajlámou, které dle britského deníku dalo podnět k „servilnímu“ dopisu adresovanému čínské komunistické vládě.

„Za vstupem čínského investora do pražského klubu stojí Zemanův poradce a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Jeho plány však nyní dostávají vážné trhliny. Šéf CEFC byl před několika měsíci zadržen a vyšetřován čínskými úřady. Tvrdík tvrdí, že bude vše v pořádku, a odmítá, že by měl být stadion Slavie prodán, jak se hovoří v zákulisí. CEFC každopádně vykazuje dluh ve výši 13,3 miliardy liber a společnost nyní ovládá stát,“ uzavírá britský deník, jenž nebyl jediný, kdo se Slavii a CEFC ze zahraničních médií v minulosti věnoval. Nedávno o nich psal i deník The New York Times.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

15:42 „K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

Česká republika snižuje počet ruských diplomatů na pražské ambasádě podle té české v Rusku. Novinář …