Křeček prošel do úřadu! Patočka bránil, ale přišli příznivci ombudsmana. A zakřičeli si

20.02.2020 9:57

Ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi se pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu v Brně. Po zásahu policie, která zadržela zřejmě tři lidi, prošel dovnitř. Na místě byli i Křečkovi příznivci. Píše to server Novinky.cz.

Křeček prošel do úřadu! Patočka bránil, ale přišli příznivci ombudsmana. A zakřičeli si
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček

Před úřadem Veřejného ochránce práv, kam dnes poprvé zavítal Stanislav Křeček jako ombudsman, na něj čekali jeho stoupenci i odpůrci. „Ochránce ‚utlačované‘ většiny tady nechceme!“ To bylo například na jednom z transparentů. Na dalším pak byla parafrázovaná píseň skupiny Orlík, „bílej Křeček jede tmou". Mezi odpůrci byl i novinář a aktivista Jakub Patočka. 

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17914 lidí

Na místě však byli i příznivci, kteří Křečkovi přáli vše nejlepší v nové práci ombudsmana. 

Nastupující ombudsman Stanislav Křeček chce dle svých slov úřad Veřejného ochránce práv zbavit aktivismu. Tím chce změnit styl práce oproti své předchůdkyni Anně Šabatové. Uvedl to alespoň v rozhovoru pro Novinky.cz.  

Křečka podle jeho slov nechává v klidu kritika, které se mu po jeho zvolení dostává.

„Jde o mediální zkratky, kdy mi vyčítají vztah k menšinám. Nikdy jsem neřekl, že se nebudu starat o práva menšin. Jen jsem připomenul, že se nelze věnovat jen některým skupinám, ale že je třeba přihlédnout k právu všech. A říkat o mně, že jsem antipól úřadu, kde jsem šest let pracoval jako zástupce ombudsmanky, mi přijde nefér. V očích těchto kritiků to vypadá, jako bych přicházel odněkud z ulice, jako by za mnou nebyla konkrétní práce, ale jen nějaké vyjadřování,“ uvedl v úvodu rozhovoru Křeček.

Následně mimo jiné odpovídal také na otázku, zda by zaměstnal Roma. V minulosti totiž z jeho úst zaznělo, že se Romové o sebe musí postarat sami. „Zastupoval jsem Romy po celé republice, když je vyhazovali z bytů. Dodnes mi jejich děti vyřizují pozdrav od rodičů, kterým jsem zachránil byty. Pokud mě někdo za to kritizuje, tak se ptám: Co dělají ti lidé, kteří mají v radě pro lidská práva na starosti romskou menšinu? Zná je vůbec někdo? Jak se starají o to problematické soužití na některých místech?“ ptá se Křeček. 

Ten rozhodně nechce přemlouvat zaměstnance úřadu ombudsmana, kteří kvůli němu chtějí odejít. „Úřad je přehlcený lidmi,“ poznamenal. „Jen pro ilustraci: úřad má ve své pravomoci ochranu zdravotně postižených. Na to bylo přijato deset právníků a dva sociologové. Na útvaru zabývajícím se diskriminací, který má nejméně práce, je paradoxně nejvíc lidí. Oni nevyřizují stížnosti občanů, ale dělají průzkumy, což považuji za absurdní. Toto chceme platit? Takový přístup považuji za aktivistický,“ uvedl s tím, že chce lidi v úřadu přerozdělit. 

„Jde o to, opustit aktivistické pojetí Šabatové. Tedy nerozšiřovat agendu, nevymýšlet stále nové a nové pravomoci, ale využívat důsledně ty, které ombudsman již ze zákona má,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

17:49 „Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

Koalice SPOLU spolu s komiky již dříve naložila premiérovi Andreji Babišovi. Nyní chce sejmout proru…