Kritika ČNB pokračuje. Ta navíc přiznala, že se může vrátit recese

20.11.2013 19:00

Předběžná data o vývoji českého hospodářství ve 3. čtvrtletí ukazují, že se ekonomika může vrátit do recese. Na exportní konferenci to ve středu řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Rovněž uvedl, že si je jistý, že by v lednu příštího roku nastala v ekonomice deflace, pokud by ČNB nepřistoupila k devizovým intervencím.

Kritika ČNB pokračuje. Ta navíc přiznala, že se může vrátit recese
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,5 procenta. Tomšík zopakoval, že ČNB chce držet kurz koruny v rámci intervencí kolem 27 korun za euro. Naproti tomu člen bankovní rady Lubomír Lízal v úterý uvedl, že možné posunutí kurzu koruny na 28 Kč za euro v rámci devizových intervencí není dramatický či nerealistický scénář. Ani guvernér ČNB Miroslav Singer další kroky nevyloučil.

 

Nejde o pozitivní krok pro ekonomiku

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky představují výroky člena bankovní rady ČNB o možném dalším oslabení koruny především nejistotu v podnikání. Obchodníci i distributoři zboží by případné další oslabení koruny ihned promítli do cen.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky devizové intervence nepovedou k vyšší spotřebě domácností, a tím k hospodářskému růstu. Naopak v případě zvýšení inflace znehodnotí úspory občanů. Sobotka rovněž kritizoval komunikaci centrální banky. Zásahy ČNB do kurzu koruny jsou sporné i podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Svaz průmyslu a dopravy ČR ve středu uvedl, že nepovažuje devizové intervence za pozitivní krok pro českou ekonomiku. Centrální banka měla podle svazu při svém rozhodování přihlédnout ke konzultacím s představiteli podnikatelské sféry o dopadech svého rozhodnutí na firmy a využít jejich praktické zkušenosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Juncker dostal v debatě „čočku“. „To není fér," protestoval Pospíšil

21:23 Juncker dostal v debatě „čočku“. „To není fér," protestoval Pospíšil

Volby do Evropského parlamentu jsou dveřmi a server TN.cz se rozhodl otevřít politickou arénu, ve kt…