Kritizovaný šéf NP Šumava Stráský končí ve funkci

27.06.2012 20:40

Současný ředitel národního parku Šumava Jan Stráský končí ve své funkce. Již v minulosti byl kritizován především kvůli svému způsobu boje proti kůrovci, který ve velké míře ničil šumavské lesy.

Kritizovaný šéf NP Šumava Stráský končí ve funkci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boj za záchranu Šumavy

Stráský stojí v čele parku od loňského února. Když jej ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) jmenoval do funkce, uvedl, že Stráský by měl být v čele parku zhruba 18 měsíců. Jednasedmdesátiletého Stráského několikrát kritizovali za zásahy v parku ekologičtí aktivisté i část odborné veřejnosti.

"Vím o tom, že se pan ministr Chalupa chystá v nejbližších chvílích tento krok učinit. Ale kdy to přesně bude, vám neřeknu," řekl ČTK Stráský k možnému odvolání. Ve čtvrtek by se však měla ve Vimperku, kde správa parku sídlí, uskutečnit tisková konference za účasti ministra.

Stráský potvrdil, že jeho nástupcem by se měl stát dosavadní náměstek parku Jiří Mánek. "Jedním z mých úkolů ve funkci bylo připravit jej (Mánka) na to, že národní park po mě povede," uvedl Stráský. Podle něj je Mánek odborník a vhodný kandidát na místo ředitele.

Kritika a anticeny

Stráský si letos v dubnu od sdružení Děti Země vysloužil hned dvojí "ocenění" - Anticenu Ropák za největší protiekologický počin a Zelenou perlu za antiekologický výrok. Podle pořadatelů ankety byla hlavním důvodem "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti". Zelenou perlu obdržel Stráský za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami."

Loni aktivisté protestovali blokádami při zásahu proti kůrovci v lokalitě Na Ztraceném. Na stejném území zahájil park kácení i letos, i když zvolil šetrnější metodu. Přesto tento krok vyvolal nevoli v Bruselu, kdy si na zásahy Na Ztraceném stěžovala Evropská komise.

Čtyřicetiletý Mánek nastoupil na místo náměstka krátce po jmenování Stráského ředitelem. Mánek však už předtím v minulosti deset let v Národním parku Šumava pracoval. Potom na čas odešel, provozoval geneticko- biochemickou laboratoř se zaměřením na výzkum genofondu populací lesních dřevin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takhle tedy ne! Chtějí nám zavřít uhelné elektrárny? Docent Konvička udeřil na klimaaktivisty

15:51 Takhle tedy ne! Chtějí nám zavřít uhelné elektrárny? Docent Konvička udeřil na klimaaktivisty

Martin Konvička jako docent biologie sepsal zamyšlení nad tím, jak současné zelené šílenství kolem š…