Kubera byl můj vzor, díky němu kouřím v kanceláři, vzpomínal Pavel Novotný. Je zde i FOTO

20.01.2020 22:15

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný na sobotním sjezdu ODS tvrdě kritizoval své spolustraníky z regionů a nevyhýbal se při tom ani používání hanlivých výrazů. Chtěl tím prý ostatní vyburcovat, aby se zamysleli, jak lépe a viditelněji pomáhat straně. Podle svých slov rád stranu sám opustí, když mu předseda Petr Fiala naznačí, že ODS škodí. Novotný také vyjádřil důvěru, že ODS může vyhrát parlamentní volby za necelé dva roky a že se do deseti let může stát starostou Prahy.

Kubera byl můj vzor, díky němu kouřím v kanceláři, vzpomínal Pavel Novotný. Je zde i FOTO
Foto: archiv
Popisek: Láďa Hruška, Jaroslav Kubera, Pavel Novotný
reklama

Pavel Novotný v rozhovoru pro Seznam Zprávy.cz vysvětloval, co stálo za jeho neúspěšnou kandidaturou na místopředsedu ODS. „Já jsem opravdu do vedení strany nekandidoval, až to budu chtít udělat a domluvíme se na tom, tak budu kandidovat. Z mé strany to byla jen snaha řadového člena přečíst kritický projev, což se nakonec stalo při této příležitosti. Já jsem ani na vteřinu nepochyboval o tom, že nebudu zvolen ani jako první místopředseda, ani jako řadový místopředseda, to věděli všichni v sále,“ prohlásil Novotný.

„V ODS to funguje tak, že my jsme vždycky domluvení, kdo bude zvolen na kongresu, ačkoliv to u Alexandry Udženije může vypadat jinak. O to víc si ale vážím těch 105 hlasů na řadového místopředsedu, přestože ti lidé věděli, že jim ten hlas vlastně propadne. Já jsem totiž neměl vyjednanou podporu, a to se vědělo,“ dodal starosta Řeporyjí.

Novotný se poté zamyslel nad svojí politickou budoucností. „Já bych ani nemohl být ve vedení ODS, protože jsem člověk, který je poněkud vzdálen konzervativnímu stylu. Já přesně vím, kam patřím, a moje hranice je tak zastupitelstvo hlavního města Prahy, to je tak můj kariérní strop,“ řekl a sebevědomě dodal, že primátorem by se klidně stal.

Pavel Novotný, DiS.

  • ODS
  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

„Takže primátorem bych se klidně viděl, ale ten region, to je moje hranice, intelektuálně ani schopnostmi se výš dostat nemůžu. Myslím si, že kromě PR a vztahu s médii mám i dobré manažerské schopnosti, dobře vedu svoji městskou část, a je to tam vidět,“ hodnotil Novotný a zopakoval, že „velká politika“ není nic pro něj, ale primátorem by byl určitě vynikajícím.

Vedení ODS podle něj nikdy nebude muset sáhnout k tomu, aby ho vylučovalo ze strany. „Vedení ODS mě nevyhodí, protože mě vyhodit nemusí. Já jsem natolik loajální a rozhodný člen ODS, že když bude strana potřebovat, abych opustil její řady, tak mi to v tichosti dá najevo a já udělám, co se řekne,“ prohlásil Novotný a dodal, že je pouhý pěšák.

„Až mi Petr Fiala pošle esemesku, že to ODS prospěje, okamžitě udělám, co se po mně žádá. Ale kdybych skutečně odrazoval voliče ODS, jak se mě všichni ptají, tak už bych tu zmiňovanou esemesku od Petra Fialy dávno dostal. Ale zatím straně očividně neškodím, takže dál zůstávám,“ byl v klidu Novotný.

Novotný se ještě vrátil ke svému kritickému projevu, kterým prý chtěl především vzbudit rozruch. „Já jsem svým výstupem chtěl zatřást tou stranou, hlavně svými spolustraníky z regionů, jakým způsobem prodávají svoji práci naši konkurenti. Chtěl jsem tam hodit granát, proto byl ten projev tak kritický, pro někoho možná urážlivý,“ vysvětloval Novotný slova svého projevu, kdy řekl: „Podívejte se, kurva, jakou práci prodává Babiš, ale dokáže to prodat.“

„Já jsem to Petrovi slíbil už několikrát, že nebudu mluvit sprostě, ale myslím si, že tam to zrovna patřilo. Protože je potřeba s tímhle už něco konečně udělat. Tohle byla ta nejdůležitější věta z toho mého projevu, která se měla jaksi dostat do mozku mým spolustraníkům, a podívejte se, už se o tom tady bavíme,“ dodal, že použití sprostého slova splnilo svůj význam, a přidal další slib, že už sprostě opravdu mluvit nebude.

Sjezd podle Novotného jinak prokázal, že ODS je demokratická strana. „Protože ten prostor, který jsem jako řadový člen dostal, byl neuvěřitelný. Byla tam mimořádně plodná debata, jediné, co mě mrzelo, že byl ten sněm jednodenní, ale to bylo podle mě naposledy,“ uvedl a začal chválit předsedu Petra Fialu.

„On může působit jako suchopárek, ale měli byste ho vidět na uzavřených kongresech. Před dvěma lety v Ostravě to byl on, kdo mě ‚hecnul‘, abych v tom regionu šel za vítězstvím. Já si myslím, že je charismatický, on vyvedl ODS z toho temna, kde se nacházela, a tu svoji pravou podstatu podle mě ještě ukáže,“ věří Novotný.

ODS si podle něj musí uvědomit, že lidem se musí jít trochu více naproti a jen dobrý program nestačí. „Ti lidé si musejí uvědomit, že ty koblihy jsou jednoznačně potřeba. Jestli jsem něco pochopil za poslední dobu jako politik, tak to, že je třeba přestat se smát do očí těm koblihářům a ostatním populistům jako Tomio Okamura. Je potřeba s nimi více mluvit, stejně jako s jejich voliči, vzít je kolem ramen a kamarádsky jim ukázat alternativu,“ radí starosta Řeporyjí.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„ODS se strašně snaží, aby nebyla jen Antibabiš, ale je to velmi těžké, když zároveň je potřeba politiku Andreje Babiše a jeho osobnost komentovat a vystupovat proti ní,“ neví si rady Novotný a doufá, že ODS nikdy s hnutím ANO nepůjde do vlády. „Podle mě by ODS jednoznačně neměla jít s ANO do vlády, a již při posledních volbách ukázala, že to prostě udělat nechce, protože tehdy určitě měla velké pobídky a velkou příležitost,“ myslí si Novotný.

„Pokud by se ODS s Babišem spojila, já bych okamžitě ze strany vystoupil,“ řekl s vědomím, že na Řeporyjích má s ANO koalici. „Ale to je na malé komunální úrovni,“ dodal s vírou, že ODS může podle jeho slov celé volby vyhrát.

Reagoval také na náhlou smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery. „S Jaroslavem Kuberou jsme se setkali osobně, já jsem ho před lety navštívil v jeho kanceláři v Teplicích s mým kamarádem Láďou Hruškou. Byl to můj vzor, co se týče komunální politiky, a byl jsem jeho velký obdivovatel. A taky jsem ho zbožňoval jako kuřák, díky němu kouřím v kanceláři starosty Řeporyjí,“ řekl Novotný.

„On byl jedním z těch, kteří kázali, že zrovna moc nesplňuji kritéria konzervativního politika. Já jsem tou zprávou opravdu zaskočen, byla to mimořádná osobnost politiky. On měl neuvěřitelnou schopnost si to domluvit. Bylo skvělé, že ODS měla předsedu Senátu, a podle mě to byl nejlepší předseda, co kdy Senát měl,“ prohlásil a dodal, že takovou osobnost nepůjde nahradit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …