Kybernetická válka. A stopy vedou do Moskvy. Po agentovi s kufrem má Janek Kroupa další „ruskou bombu“

22.05.2020 13:16

České nemocnice čelí už několik měsíců kybernetickým útokům. Hackeři se zaměřili na nemocnici ve středočeském Benešově, na jednu z brněnských nemocnic, i na nemocnici ostravskou. Podle serveru Seznam zprávy v útocích hraje roli i ruská státní firma a hackerské akce nejsou ničím menším, než vyhlášením kybernetické války.

Kybernetická válka. A stopy vedou do Moskvy. Po agentovi s kufrem má Janek Kroupa další „ruskou bombu“
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.
reklama

Investigativní reportér Janek Kroupa napsal, že z útoků na české nemocnice vedou do Moskvy. Podle českých etických hackerů jsou to útoky podivné, protože se při nich neztrácejí nejdůležitější data či finance. Jde prý v prvé řadě o demonstraci síly, kterou útočníci do Česka vzkazují, můžeme vás napadat i na citlivých místech a můžeme tak činit dlouhodobě. I když to musí být drahé i pro samotné útočníky, alespoň podle českých specialistů. Skutečností je, že útoky hackerů na nemocnice mohou ohrozit na životech české pacienty.

Způsob napadení nemocničních počítačových systémů je netypický, analytici mluví o provokaci a 'vyhlášení války‘,“ napsal server.

Na útocích se prý podílel Alexandr Alexandrovič Černyšov, ale podle všeho nebyl jediný. Právě Černyšov si osobně zaregistroval některé IP adresy, ze kterých byly některé hackerské útoky na české nemocnice podniknuty. Server se s Černyšovem spojil a ten v rozhovoru vedeném přes e-mail odmítl, že by měl s útoky na české nemocnice cokoli společného. Prý jen uvedené servery spravuje pro svého klienta.

Kroupa ve spolupráci s etickými hackery zjistil, že jedním z klientů, pro které Černyšov pracuje, je i společnost Avantel.

Podle ruského obchodního rejstříku přitom Avantel původně vlastnil jistý Andrej Gončarov, avšak přede dvěma lety, tedy v roce 2018, vydal Federální antimonopolní úřad Ruské federace rozhodnutí, že tuto společnost může převzít největší ruská státem zřízená telekomunikační společnost Rostelecom. A to se také stalo, dnes je vlastníkem Avantelu Rostelecom, konkrétně přes svou dceřinou firmu Bachtel. Lze tedy udělat závěr, že lidé jako Černyšov, kteří jsou součástí hackerské skupiny útočící na české nemocnice, pracují i pro ruský stát. V Rostelekomu má totiž právě ruský stát kontrolní balík 43 procent akcií, je to největší podíl mezi ostatními akcionáři,“ napsal Kroupa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…