Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře. Co jsme zač, že to tu necháme dětem!

28.04.2019 18:07 | Zprávy

REPORTÁŽ Hrozbu vybudování skladu radioaktivního odpadu si tuto sobotu připomněli aktivisté v Lubenci. Již několik let pálí i obyvatele Žihle, Blatna a Tisu, kteří žijí v rekreační oblasti – v zalesněné krajině chráněných rostlin, vzácných rašelinišť a ohrožených druhů zvířat. Některým lidem by kvůli „jadernému smetišti“ hrozilo vystěhování. Dva místní politici zřejmě více slyší na miliony od státu než na riziko pro budoucí generace a zdevastovanou přírodu v místě, které je zelenou Popelkou jinak vydrancovaného Ústeckého kraje. „Necháváme tu svým dětem odpad nejhoršího kalibru, to je smutné!“ pronesla důrazná slova lubenecká živnostnice Jitka Kantová.

Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře. Co jsme zač, že to tu necháme dětem!
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Lampion se symbolem radioaktivity. Než jich lidé vzali desítky s sebou na průvod k rybníku, setkali se na besedě o úložišti v kulturním době v Lubenci.

Průvod se žlutými lampiony se symbolem radioaktivity, který se v sobotu večer vydal od lubeneckého rybníku, připomněl stále trvající boj proti výstavbě skladu vyhořelého paliva z elektráren v lokalitě Čertovka. Konal se v rámci každoročního Dne proti úložišti.

Občané z Lubence a nejbližšího okolí, které by bylo záměrem zasaženo, se ale ještě předtím sešli v tamním kulturním domě, aby se dozvěděli, co vyšlo najevo po odtajnění některých zpráv Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). A to poté, co byl letos vyměněn dosavadní ředitel této státní organizace, která se zabývá hledáním vhodné lokality pro umístění podzemního úložiště nebezpečného odpadu.

Úředník jásá, geolog vidí hazardování a mlžení

„Tohle je problém, který se týká všech,“ upozornil za spolek SOS Lubenec předseda Pavel Pavlík. Vláda měla z devíti vybraných lokalit zúžit jejich počet na čtyři, a to už v prosinci loňského roku. Dál se měla vybírat jedna hlavní a jedna záložní lokalita. Většina z míst, která jsou vytipována, se ale brání už řadu let a mnohá jsou zcela nevhodná. To se týká i Čertovky v Ústeckém kraji. „Je tu jeden velký problém – to palivo se sem prostě nevejde,“ konstatuje severočeský geolog Jiří Svejkovský, který doplňuje:

„Navíc tudy prochází významný Jáchymovský zlom, který rozsekává podloží na několik nepravidelných bloků. Celý masiv, do kterého se má vyhořelé palivo ukládat, je ohraničen zlomem: Když se na to podívá úředník od stolu, vidí na geologické mapě skoro pravidelný útvar tvořený žulou. Tak si řekne: ‚To je ideální místo.‘ Ale není to tak jednoduché…“ Kromě hlavních zlomů do místa zasahuje i několik příčných, tam je masiv porušen, do prasklin proniká voda, která pak zatéká do horniny, vymílá údolí a podobně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy jste blázni, hotovo“. Okamura nevydýchal Kupkův výklad o silné Ukrajině

12:45 „Vy jste blázni, hotovo“. Okamura nevydýchal Kupkův výklad o silné Ukrajině

Ve studiu CNN Prima News přivítala Terezie Tománková předsedu SPD Tomia Okamuru a ministra dopravy z…