Lékařka-senátorka Dernerová: Koronavirus po vakcinaci nezmizí. Naučme se s ním žít

7. 1. 2021 20:33

Lékařka a senátorka Alena Dernerová (Nestr.) má za to, že se musíme naučit s koronavirem žít. Vakcína podle ní pomůže zvládnout současnou epidemii, ale v budoucnu může virus mutovat a zatím není jasné, zda se nebude muset očkovat pravidelně jako v případě chřipky. Navíc podle ní ještě před vakcinací roste kolektivní imunita a ti, kteří již covid prodělali, mají dlouhodobější imunitu než po vakcinaci.

Lékařka-senátorka Dernerová: Koronavirus po vakcinaci nezmizí. Naučme se s ním žít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová
reklama

Dernerová na dotaz čtenáře Parlamentních listů, zda vůbec bude vakcína k něčemu, když může koronavirus mutovat – podle Dernerové je pravda, že bychom se měli naučit s koronavirem žít, protože ani po vakcinaci nezmizí.

„Myslím si, že se musíme s koronavirem naučit žít. Očkování by mělo být přínosem k zvládnutí vyhrocené epidemické situace současné doby. Nikdo však není schopen odpovědět, jak dlouho bude vakcinace účinkovat. Zda se bude muset očkovat opakovaně, tak jako proti chřipce, na to nikdo v současnosti nedá odpověď,“ tvrdí senátorka.

Tu dle svých slov mrzí, že odborníci nezdůrazňují, že značná část populace již po prodělané infekci imunitu vůči tomuto typu viru má. „Dá se předpokládat, tak jako je tomu u jiných infekcí, že po prodělaném onemocnění bývá imunita dlouhodobější než po vakcinaci. Domnívám se, že ti, kteří prodělali koronavirový infekt, se již v současnosti podílí na tvorbě kolektivní imunity,“ pokračuje Dernerová, podle níž ukáže až čas, zda bude potřeba vyvíjet vakcíny na různé mutace koronaviru.

Dernerová také tvrdí, že názory profesora Jiřího Berana jsou poněkud iluzorní. Jak upozorňuje jiný čtenář Parlamentních listů, profesor Beran doporučil kromě Remdesiviru k léčbě i levnější Inoprinosin. „To je lék, který se na našem trhu vyskytuje již dlouhou dobu. Jako takový může přispět ke zlepšení imunity, a tím pádem může příznivě ovlivnit průběh virových onemocnění. Pravdou je, že u řady jedinců vyvolává žaludeční potíže, a to často limituje jeho užívání,“ odpovídá Dernerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…