Lež novinářů, která poškodila Hrad? Udeřilo až z Bruselu

14.06.2021 14:11

Pražský hrad se na svém webu vyjádřil k článku serveru Seznam Zpráv, jenž se věnoval dotacím pro Mynářovu firmu. Podle serveru se o dotaci zajímají i detektivové z OLAF. A právě to Hrad dementuje.

Lež novinářů, která poškodila Hrad? Udeřilo až z Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad a Strakova akademie

„Dne 8. června 2021 zveřejnil server Seznam Zprávy článek s titulkem O dotaci pro Mynářovu firmu se zajímají i detektivové z OLAF, ve kterém uvedl, že: ‚Případ bezmála šestimilionové dotace pro firmu Clever Management hradního kancléře Vratislava Mynáře nevyšetřují pouze čeští vyšetřovatelé, ale také detektivové Evropského úřadu pro boj proti podvodům známého pod zkratkou OLAF.',“ píše Hrad s tím, že dezinformaci serveru Seznam Zprávy dále šířily redakce iRozhlas.cz, iDnes.cz, Blesk.cz, Lidové noviny, Česká televize, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, deník Právo a další.

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25072 lidí

„Server Seznam Zprávy informaci neověřil podle běžného novinářského standardu dle dvou až tří dostupných zdrojů. Vycházel z jediného zdroje, kterým ani nebyl přímo dotyčný úřad. A přestože zaměstnanec tiskového odboru OLAF tuto informaci nepotvrdil, publikoval server Seznam Zprávy článek s titulkem, který čtenáře a další redakce uvedl v závažný omyl. Jak se totiž ukázalo později, jednalo se o prokazatelnou dezinformaci. Čtyři dny po vydání článku serverem Seznam Zprávy uvedl úřad OLAF jako reakci na zjevnou dezinformaci Seznam Zpráv, že se v tuto chvíli případem firmy Clever Management nezabývají,“ zmínil Hrad.

„Místo řádné omluvy zveřejnil server Seznam Zprávy dne 12. června 2021 článek, ve kterém zopakoval spekulace a lži o společnosti Clever Management,“ dodal.

Kompletní zpráva Pražského hradu:

Dne 8. června 2021 zveřejnil server Seznam Zprávy článek s titulkem O dotaci pro Mynářovu firmu se zajímají i detektivové z OLAF, ve kterém uvedl, že: „Případ bezmála šestimilionové dotace pro firmu Clever Management hradního kancléře Vratislava Mynáře nevyšetřují pouze čeští vyšetřovatelé, ale také detektivové Evropského úřadu pro boj proti podvodům známého pod zkratkou OLAF.“

Dezinformaci serveru Seznam Zprávy dále šířily redakce iRozhlas.cz, iDnes.cz, Blesk.cz, Lidové noviny, Česká televize, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, deník Právo a další.

Server Seznam Zprávy informaci neověřil podle běžného novinářského standardu dle dvou až tří dostupných zdrojů. Vycházel z jediného zdroje, kterým ani nebyl přímo dotyčný úřad. A přestože zaměstnanec tiskového odboru OLAF tuto informaci nepotvrdil, publikoval server Seznam Zprávy článek s titulkem, který čtenáře a další redakce uvedl v závažný omyl. Jak se totiž ukázalo později, jednalo se o prokazatelnou dezinformaci. Čtyři dny po vydání článku serverem Seznam Zprávy uvedl úřad OLAF jako reakci na zjevnou dezinformaci Seznam Zpráv, že se v tuto chvíli případem firmy Clever Management nezabývají.

Místo řádné omluvy zveřejnil server Seznam Zprávy dne 12. června 2021 článek, ve kterém zopakoval spekulace a lži o společnosti Clever Management.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…