Lhář Babiš. Právník Transparency International nevydýchal prohraný soud a vyrazil do DVTV

21. 2. 2020 22:20

Soud rozhodl, že předseda vlády Andrej Babiš se nemusí omlouvat za tvrzení, že Transparency International (TI) je „zkorumpovaná neziskovka“. Petr Leyer, právník Transparency International, však zdůrazňuje, že jde o nepravomocný verdikt a premiéra Babiše bez okolků označuje za lháře.

Lhář Babiš. Právník Transparency International nevydýchal prohraný soud a vyrazil do DVTV
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Petr Leyer, právník Transparency International, v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV prohlásil, že by se o Transparency International nemělo říkat, že je zkorumpovaná. „Nemělo by se, protože soud sice rozhodoval o tom výroku Andreje Babiše o zkorumpovanosti, nicméně se nezabýval tou faktičností toho výroku, jenom tím, jestli je premiér v takovém postavení, že si může dovolit takovéhle, řekněme, lživé a velmi dehonestující výroky.“

Soud konstatoval, že premiér pronáší takovéto výroky v rámci svobody slova. Podle Leyera ale už Babiš překročil míru únosné kritiky a Transparency není politický aktér, nýbrž jen organizace občanů. „Jeho cílem bylo nějakým způsobem znedůvěryhodnit naši organizaci ve vztahu k některým aspektům v jeho střetu zájmů,“ upozornil Leyer.

Sluší se však také připomenout, že ředitel TI David Ondráčka na jedné z demonstrací mluvil o Babišovi v podstatě jako o mafiánovi, ale to je podle Leyera v pořádku, „protože Babiš je premiérem a bavíme se tady o miliardách korun, které jdou podle Evropské komise do jeho firem neoprávněně,“ uvedl Leyer.

„V jeho případě se víceméně prokázalo, že všechny ty naše podněty, které směřovaly k jeho střetu zájmů, jsou prostě pravdivé. Evropská komise to všechno potvrzuje,“ zdůraznil právník s tím, že má na mysli střet u dvou rolí Andreje Babiše – jako premiéra a jako ovládající osoby Agrofertu.

Zdůraznil, že TI není závislá na penězích Evropské komise nebo jiných veřejných institucí, ale připustil, že organizace dostává peníze např. od Ministerstva zahraničních věcí. To však prý TI nebrání zmíněné ministerstvo kritizovat, když se objeví nějaká potenciálně korupční kauza.

Transparency International se prý s největší pravděpodobností proti soudnímu verdiktu odvolá. „Vše k tomu směřuje,“ uvedl Leyer. V tuto chvíli prý pracovníci Transparency slyší ze svého okolí především slova podpory v boji s Babišem. „Zatím o žádné negativní reakci nevím,“ upozornil Leyer.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …