Lída Rakušanová: Uprchlíkům dávat kartáčky na zuby, ne peníze. V Německu raketově roste vykrádání bytů, zloději žádají o azyl

07.04.2016 10:40

Hostem ve včerejších Událostech, komentářích ČT byla komentátorka Českého rozhlasu a bývalá redaktorka Rádia Svobodná Evropa Lída Rakušanová. Spolu s dalšími hosty ve studiu diskutovala o návrhu Evropské komise na přerozdělování uprchlíků v rámci členských států EU. Rakušanová mimo jiné promluvila o tom, že by bylo dobré uprchlíkům místo peněz poskytovat materiální pomoc, jako třeba kartáčky na zuby.

Lída Rakušanová: Uprchlíkům dávat kartáčky na zuby, ne peníze. V Německu raketově roste vykrádání bytů, zloději žádají o azyl
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Anketa

Co soudíte o nových návrzích Evropské komise na trvalé přerozdělování uprchlíků?

hlasovalo: 23692 lidí

V úvodu pořadu se Rakušanová podivila reakci českých politických elit na nový návrh na přerozdělování uprchlíků, se kterým včera přišla Evropská komise. „Nerozumím tomu, proč tady zní slova, jako ‚co si to ta Evropská komise zase vymyslela‘. Myslím, že je to kontraproduktivní, nabourává to soudržnost Evropské unie,“ vyjádřila svůj názor novinářka.

Sama podle svých slov je ovšem toho názoru, že kvóty fungovat nebudou. Vyjádřila se také k dohodě s Tureckem, kdy zmínila, že v současné době spolupráce moc nefunguje. Podle ní se ovšem může jednat jen o jakési „porodní bolesti“.

Ve studiu se hovořilo o jakémsi „magnetu“, který pro uprchlíky představuje vidina zisku peněz, které migrantům rozdávají země jako Německo nebo Švédsko, kam také většina z nich míří. „I uvnitř samotného Německa jsou mezi jednotlivými spolkovými zeměmi ve způsobu té pomoci flagrantní rozdíly. To kapesné se v některých německých státech, například v Bavorsku, začíná poskytovat ve zboží a voucherech,“ zmínila novinářka, která v Německu mnoho let žila.

Rakušanová je toho názoru, že by Evropě společná imigrační politika určitě pomohla. Proto je ovšem podle ní potřeba, aby si evropské státy uvědomily, že lidé přicházející do Evropy z důvodu, že v jejich zemích zuří válka, na azyl nemají právo. „Mají právo na ochranu. To si začínají uvědomovat už i v Německu. Až se v Německu rozeběhnou azylová řízení, těch lidí, kteří dostanou azyl, bude velmi málo,“ věří Rakušanová.

„Ten magnet se dá jednoduše zredukovat, Bavorsko už to dělá. Je možné těm lidem místo peněz poskytovat věcnou pomoc – kupříkladu rozdávat kartáčky na zuby. Takový kartáček můžete rozdávat zrovna tak v Česku, tak i v Německu,“ míní novinářka.

Rakušanová se domnívá, že Německo je takovým lákadlem pro uprchlíky, protože se na Blízkém východě vytvořila davová psychóza podněcovaná a uměle pěstovaná převaděči, kteří uprchlíkům slibují všemožné věci. „Ovšem už teď vidíme, že se spousta lidí, kteří v Německu už jsou, vrací zpátky do Iráku nebo Sýrie,“ dodala.

Hlavní problém Německa podle Rakušanové tkví v tom, že se při tom nekontrolovaném přívalu uprchlíků do Evropy dostaly i různé „mafiózní struktury“. „V Německu stoupla kriminalita spojená s vykrádáním bytů za minulý rok asi o 25 %. Přišly tam z Gruzie a Balkánu organizované gangy, jejichž členové si tam požádali o azyl. Já ten strach chápu, ale ten strach není z uprchlíků, ale z nárůstu této kriminality,“ zakončila svůj výstup Rakušanová. 

reklama

autor: fib

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…