Lidovci už chystají ústavní žalobu na prezidenta

12.05.2017 13:06 | Zprávy

Lidovečtí senátoři jsou připraveni připojit se k ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana, pokud ten neodvolá ministra financí Andreje Babiše (ANO), jak požaduje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V rozhovoru pro server iDnes.cz to řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Lidovci už chystají ústavní žalobu na prezidenta
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek
Bělobrádek v rozhovoru mimo jiné také uvedl, že odchod Babiše společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou, jak navrhuje Zeman, není variantou, jež by byla na stole. „Za ústavně čisté řešení považuji v tomto okamžiku, aby prezident republiky konal, a na základě návrhu premiéra odvolal pana Babiše,“ zmínil Bělobrádek s odvoláním na Ústavu.
 
Ve hře je tak podle něj stále varianta ústavní žaloby pro velezradu, ke které jsou někteří lidovečtí senátoři ochotni se připojit. „Bude záležet na tom, jak bude postupovat prezident republiky. Já bych uvítal, kdyby postupoval podle úzu i výkladu většiny ústavních právníků stejně jako jeho předchůdci. I on sám v jiných případech jednal podle Ústavy, kdy na návrh předsedy vlády odvolává člena vlády,“ poznamenal Bělobrádek.
 
Jeho podmínkou rozhodně není, aby vládu opustili všichni ministři za hnutí ANO. „Ta vláda byla, nebo je, úspěšná. K odchodu ostatních členů vlády můžu říct, že za KDU-ČSL nikoho k odvolání navrhovat nebo doporučovat premiérovi nebudeme. A jak se rozhodnou ostatní koaliční partneři, to je zcela jejich zodpovědnost,“ míní s tím, že nejlepší by bylo dovládnout na současném vládním půdorysu.
 
Své rovněž řekl ke koalici se Starosty a nezávislými, s nímiž mají jít lidovci do sněmovních voleb. „Rozhodně budu navrhovat, aby celostátní sjezd koaliční smlouvu schválil a znovu ji potvrdil, ačkoli to není ze stanov nutné. Myslím, že je to fér a že to je věc, která by proběhnout měla,“ uzavřel.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…