Lidovec Pavel Svoboda, nejvyšší strážce spravedlnosti v europarlamentu, hovoří o vyhazovech z práce za podporu špatných názorů

14.8.2017 9:53 odp.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) si všímá skutečnosti, že Polsko i Maďarsko se ve svých ústavách dovolávají demokratických hodnot, svobody, právního státu, ale také křesťanství, aniž je křesťanství oficiálním státním náboženstvím. Reforma justice v Polsku byla sice schválena demokratickou cestou, ale to podle Svobody ještě neznamená, že bylo správné takovou reformu prosazovat. Jenže Svoboda nekritizuje jen Polsko, ale také skalní liberály.

Lidovec Pavel Svoboda, nejvyšší strážce spravedlnosti v europarlamentu, hovoří o vyhazovech z práce za podporu špatných názorů
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

„Sama skutečnost, že konkrétní opatření jsou prosazována demokratickými cestami, ale ještě neznamená, že jsou správná, vždyť demokraticky se k moci dostal Hitler i komunisti u nás v r. 1946,“ napsal Svoboda v textu pro Lidové noviny. Přečíst si ho můžete také na serveru Aktuálně.cz.

Celý článek naleznete zde.

„Demokraticky přijaté rozhodnutí nemusí být nejen správné, ale ani rozumné. Mluvíme-li o možné nerozumnosti demokraticky přijatých rozhodnutí, nekritizujme jen konzervativce v Polsku a Maďarsku. Liberálové, kteří se považují za racionalisty, už dávno upadli do ideologizace a mají svá kvazi lidskoprávní náboženství. Příklad? Nedávno v jedné výroční zprávě o stavu rovnosti mužů a žen jsem našel odstavec o právu žen na tzv. reprodukční zdraví, lidově na potrat. Nebudu řešit, zda takové právo vůbec existuje, zaujala mě tu ideologická zaslepenost autorů této klauzule. Proč do zprávy o rovnosti pohlaví dávají odkaz na údajné jednostranné právo žen tzv. rozhodovat o svém těle, když je do očí bijící, že toto údajné právo směřuje přesně proti rovnosti pohlaví,“ podotýká Svoboda.

Podobných příkladů by se podle europoslance našlo mnohem víc. Tak třeba tlak na obsazování různých postů podle klíče pozitivní diskriminace žen. Tento klíč předurčuje, že danou pozici nedostanou ti nejschopnější na danou pozici. Rozhodne o tom nějaká diskriminační kvóta. To dokazuje, že ani liberální ideologie není jediná správná.

Europoslanec Pavel Svoboda si proto klade otázku, které hodnoty jsou důležitější, zda  liberální, nebo  konzervativní, které teď prosazuje polská vládní strana Právo a spravedlnost. Na tuto otázku podle politika neexistuje správná odpověď, ale Svoboda zdůrazňuje, že my nemůžeme za Poláky rozhodovat, kterou cestou se mají vydat.

Jistě lze znovu namítnout, že polská reforma justice je sporná, ale Svoboda poukazuje na to, že ke sporným věcem docházelo v celé řadě států Evropské unie.  

„Kdo pamatuje rok 2002, když se ve Francii do druhého kola prezidentských voleb zcela demokraticky dostal ultrapravicový rasista Jean-Marie Le Pen, ví, že tehdejší celonárodní mediální masáž, zahrnující veřejnoprávní média, byla možná srovnatelná s 50. lety komunismu u nás. Za zmínku o podpoře tohoto kandidáta hrozil vyhazov z práce atd. Jenomže tehdy ještě Unie nebyla vybavena dnešním čl. 7 SEU o sankcích za nedodržování unijních hodnot a pochybuji, zda by byla vůle ho proti Francii vůbec aplikovat,“ připomíná politik.

Svoboda je přesvědčen, že polskou vládu bude správné kritizovat jen v případě, že půjde proti vlastní ústavě. Kdyby voliči chtěli, aby vláda strany Právo a spravedlnost změnila ústavu země, dali by jí k tomu ústavní většinu. Jenže to se nestalo, takže vláda musí ústavu respektovat. Pokud poruší oddělení mocí zákonodárné výkonné a soudní, je to krok jdoucí proti ústavě, a tedy krok, který je potřeba odsoudit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…