Lídr liberecké ODS: Proč jsem se rozhodl kandidovat na hejtmana?

04.02.2016 10:11

Vláda odebírá na samostatnosti obcím. Neustále špicluje. Uplácí nezaměstnané a sociálně potřebné. I to vyčítá ing. Dan Ramzer (ODS) Sobotkově kabinetu. Sám se rozhodl zúročit zkušenosti z komunální politiky a na podzim usilovat o mandát hejtmana. Dlouze jsme si povídali nejen o jeho plánech do budoucna, ale především o tolik diskutovaném rozšíření polského povrchového dolu Turów. Představil nám nejvýznamnější investice plánované na letošní rok. A nejen to...

Lídr liberecké ODS: Proč jsem se rozhodl kandidovat na hejtmana?
Foto: ODS
Popisek: Starosta Frýdlantu Dan Ramzer

Pane starosto, byl pro město rok 2015 po stránce rozvoje rokem úspěšným?

Ano, rok 2015 byl pro město Frýdlant velmi úspěšný!

Co nového plánujete v roce 2016?

Je toho hodně. Nejvýznamnějšími investicemi jsou kompletní rekonstrukce ulice Lužická, II. etapa opravy ulice Nádražní a ulice U Plovárny. Rekonstrukce budovy základní školy v Husově ulici. Máme požádáno o dotace z programu přeshraniční spolupráce s Polskem a Saskem, žádáme o finanční podporu Státní fond dopravní infrastruktury a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Do 3. února 2016 byl prodloužen termín, do kterého se město Frýdlant bude snažit dohodnout s Nemocnicí Frýdlant, s.r.o. na podmínkách nové nájemní smlouvy. Jste optimista? A co vnímáte jako největší problém při jednáních?

Jsem optimista a v dohodu věřím.

Největší problém vnímám ve znění nájemní smlouvy mezi městem Frýdlant a Nemocnicí Frýdlant, s.r.o. Byla uzavřena v roce 1996 a od roku 2007 se nám ji nepodařilo na jednáních s majiteli nemocnice změnit.

V uplynulém roce došlo k rozšíření kamerového systému. Celkem je ve městě už 13 kamer. Jaké investice a v jaké výši plánujete do bezpečnosti letos? A je bezpečnost ve městě velkým problémem?

Nejvíce peněz investujeme do pocitu bezpečí obyvatel města. Jednáme o prodloužení smlouvy o zajištění činnosti Městské policie Liberec se Statutárním městem Liberec do roku 2020. Chceme dál rozšířit kamerový dohlížecí systém a doplnit veřejné osvětlení do míst, kde se naši občané necítí bezpečně, jako v minulém roce do parku mezi Havlíčkovou a Husovou ulicí.

Máte nějaké aktuální informace ohledně chystaného rozšíření polského povrchového dolu Turów a o případném hrozícím vlivu rozšíření těžby na zásobování pitnou vodou a likvidaci odpadních vod na Frýdlantsku? A především jak se k projektu stavíte vy sám?

Informací máme velmi málo. Jen ty o rozšíření a prohloubení dolu Turów. Vodárenské společnosti dodávající vodu na Frýdlantsku a na Hrádecku a Chrastavsku nechaly zpracovat odborné studie, které definují jasně rizika záměru rozšíření a prohloubení polského uhelného dolu a stejně tak definují, co je třeba dělat v případě, že k rozšíření a prohloubení dolu dojde.

Starostové okolních obcí se kromě negativních dopadů na životní prostředí obávají finančních nákladů na případná nutná opatření, které jako obce nemají. Jde o více než dvě miliardy korun.

„Budeme ve spolupráci s městem Frýdlant jako s obcí s rozšířenou působností, mikroregionem Frýdlantsko i Libereckým krajem po naší vládě tvrdě požadovat, aby přijala vládní program, ze kterého budou tato opatření financována,“ říká ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti, a.s. Petr Olyšar s tím, že bude právě až na vládě, aby peníze požadovala a také dokázala získat od polské strany. Proběhla již za tím účelem nějaká setkání? Jste optimista?

Setkání proběhlo několik na úrovni obecních i krajské samosprávy. V minulých dnech jsme seznámili s výsledky studií úředníky z ministerstev zemědělství a životního prostředí jako zástupce mezivládní Česko-polské komise pro hraniční vody. Stejně tak na nebezpečí reaguje Povodí Labe. Čekáme na reakci od vedení obou ministerstev a budeme iniciovat interpelaci na premiéra vlády ČR, aby vymohl od vlády Polské republiky zastavení důlní činnosti nebo v opačném případě kompenzace, které náleží všem obcím v České republice, které leží v tak těsné blízkosti důlních děl.

Liberecký kraj připravuje ve spolupráci s polským partnerem projekt „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“, jehož smyslem je zvýšení návštěvnosti příhraničního regionu. Součástí projektu je i zlepšení stavu silnic II. a III. třídy Frýdlantského výběžku, které jsou v majetku kraje. Co si od projektu slibujete? A obáváte se i nějakých negativ?

Je to projekt, který umožní kvalitnější dopravu v blízkém česko-polském příhraničí. Tím zajistí lepší podmínky pro rozvoj přeshraničních vztahů a lépe zpřístupní kulturní, historické a přírodní dědictví na obou stranách hranice. Vytváří se tím předpoklad pro rozvoj cestovního ruchu.

Uplynulý víkend se uskutečnil volební kongres ODS. Jak hodnotíte jeho výsledky?

S výsledky kongresu jsem spokojený.

Letošní volební kongres ODS se vyznačoval až agresivní kritikou vůči současné vládní reprezentaci a Evropské unii. „Naše demokracie je nyní ohrožena lidmi, kteří republiku vedou,“ konstatoval hned v úvodu kongresu ODS její lídr. Souhlasíte? Co konkrétně vám nejvíce vadí?

Souhlasím. Nelíbí se mi trvalý tlak na základní principy osobní svobody a svobody podnikání. Vláda odebírá na samostatnosti obcím. Neustále špicluje. Uplácí nezaměstnané a sociálně potřebné. Navyšuje počty a platy úředníků. Je toho spousta.

Pod vaším vedením ODS ve Frýdlantu opakovaně vyhrála volby, a to i v době zřejmě největší krize strany. Neuvažoval jste kandidovat i do zastupitelstva kraje?

Kandiduji do zastupitelstva Libereckého kraje jako lídr za Občanskou demokratickou stranu.

Proč?

Protože je na to vhodný čas.

Nedomníváte se, že budoucnost ODS je právě na úspěšných komunálních politicích?

Nejen na nich. Chceme, aby nás reprezentovali lidé schopní, odvážní a pracovití. V letošních volbách za nás poprvé v Libereckém kraji za ODS kandidují i nestraníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Halík šíří nenávist. A za komunistů se měl dobře, udeřil po show Moravce jeden z nejslavnějších Čechů současnosti

7:10 Tomáš Halík šíří nenávist. A za komunistů se měl dobře, udeřil po show Moravce jeden z nejslavnějších Čechů současnosti

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se vůbec neměl stát místopředsedou Sně…