Lipavský před schůzkou se Zemanem žehlí své vztahy s Izraelem. A nejen to...

04.12.2021 18:39

Zdá se, že kandidát Pirátů na ministra zahraničí dělá vše pro to, aby otupil hrot kritiky prezidenta Miloše Zemana. Právě Lipavský je pravděpodobně tím ministrem, k němuž má prezident velké výhrady a asi ho odmítne jmenovat členem vlády Petra Fialy (ODS). Kvůli jejich rozdílnému pohledu na stát Izrael. Lipavský teď vyrazil na izraelskou ambasádu. Ale nezůstal jen u toho.

Lipavský před schůzkou se Zemanem žehlí své vztahy s Izraelem. A nejen to...
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Ačkoli to ani prezident Miloš Zeman, ani premiér příští vlády Petr Fiala (ODS) nepotvrdili, většina komentátorů předpokládá, že Miloš Zeman má problém s tím, že by měl piráta Jana Lipavského jmenovat ministrem zahraničních věcí. Pravděpodobně kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman patří ke skalním zastáncům Izraele, zatímco Lipavský se k židovskému státu stavěl kriticky. Není nakloněn ani přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Snad i proto se teď Lipavský snaží demonstrovat, že není vůči Izraeli tak chladný, jak by se mohlo zdát na první pohled. Na izraelské ambasádě v Praze se účastnil oslav chanuky.

Lipavský se zde setkal s izraelskou diplomatkou Annou Azari, která od srpna působí jako velvyslankyně Státu Izrael v České republice. I když přesně nevíme, co bylo předmětem jejich rozhovorů a zda se společně dotkli i česko-izraelských vztahu ve smyslu přesunu ambasády, diplomatka si na twitteru setkání s politiky posléze velmi pochvalovala a zmínila i budoucí spolupráci.

„Byla to pro mě velká čest a potěšení vás přivítat u sebe doma. Věřím, že společně nejen dále rozvineme existující skvělé vztahy, ale vytvoříme mnoho příležitostí také ke spolupráci v dalších směrech. Těším se na ni,“ vzkázala Lipavskému a Pekarové Adamové později přes sociální síť.

Ale to není všechno.

Podle serveru Seznam Zprávy se Lipavský snaží naklonit si židovský stát a českého prezidenta i jinými kroky. Kandidát na ministra se setkal se zástupci Federace židovských obcí, např. s kancléřem federace Tomášem Krausem, který by prý uvítal, aby nově ustavená Sněmovna navázala na Sněmovnu předchozí, která ustavila skupinu Přátel Izraele, v jejímž rámci rozvíjela dobré vztahy mezi oběma zeměmi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…