MF navrhuje omezit výdaje z privatizačního fondu, peníze nestačí

3. 9. 2017 12:45

Ministerstvo financí chce omezit výdaje z tzv. Fondu privatizace. Příjmy fondu, které jsou z 80 procent tvořeny dividendami společnosti ČEZ, totiž nestačí pokrýt závazky fondu.

MF navrhuje omezit výdaje z privatizačního fondu, peníze nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ty se týkají především odstraňování starých ekologických smluv. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Materiál v pondělí projedná vláda.

Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na MF. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ. Například z loňského zisku firmy stát dostane letos dividendu 12,4 miliardy korun.

Ministerstvo tak navrhuje vyřadit z výdajů fondu platby, jež přímo nesouvisejí s procesem privatizace a které lze financovat z jiných zdrojů. „Konkrétně se jedná o výdaje z titulu podpory průmyslových zón a výdaje z titulu dotace zasílané státnímu podniku DIAMO k odstraňování následků těžby uranu ve Stráži pod Ralskem. Oba tituly lze hradit z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvádí materiál.

MF v materiálu totiž upozornilo, že mezi roky 2012 a 2015 došlo k poklesu zůstatků na účtech fondu o více než 8,8 miliardy korun, tedy o více než 51 procent, na 8,4 miliardy korun.

„Velkoryse nastavený rozsah výdajových titulů Fondu privatizace odpovídá vysokým příjmům pramenícím z rozsáhlé privatizace z konce minulého a začátku současného století. Nyní probíhá privatizace již v podstatně menším rozsahu, a tím jsou příjmové tituly omezené,“ uvádí dále materiál. Podle MF je tak bezpodmínečně nutné na tuto novou situaci reagovat omezením výdajů na platby související s privatizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…