Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

23.06.2021 19:58

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ+ vůči dětem a mladistvým. Dle Peksy tím dojde k přísnému omezení svobody slova a koncem propagace LGBTQ+ směrem k dětem prý budou ohrožena i práva dětí. Peksa volá, aby proti Maďarsku zasáhla Evropská unie – možností by prý bylo, že by byly Maďarsku odstaveny evropské příjmy. Sám Peksa se rozhodl také jednat; vytáhl s velkou duhovou vlajkou a s megafonem před budovu maďarského velvyslanectví v Praze.

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Anketa

Je Alena Schillerová dobrá ministryně financí?

69%
28%
hlasovalo: 8726 lidí
Peksa na svém facebooku varoval, že aktuálně je v Maďarsku „nejnovější problém“ spočívající v zákazu zobrazování a propagaci genderové identity odlišné od pohlaví určeného při narození, změny pohlaví a homosexuality ve školách a ve veřejných oznámeních pro osoby mladší 18 let. Úpravu zákona dle něj vládnoucí strana Viktora Orbána Fidesz „protlačila“.

Pirátský politik je zákazem propagace LGBTQ+ vůči dětem a mladistvým zhrozen. „Taková úprava přísně omezí svobodu slova a práva dětí. Mladí LGBTQ+ lidé tak nebudou mít potřebnou podporu a přístup k informacím a výsledkem bude devastace jejich duševního zdraví a zhoršený vývoj sebepřijetí,“ varuje europoslanec.

Maďarsko se podle Peksy dokonce hodnotově přibližuje k Rusku: „Je to další z kroků, který má za následek tamní posilování stereotypů a zvýšenou averzi vůči LGBTQ+ lidem. Tato členská země Evropské unie se tak nezadržitelně přibližuje k hodnotám Ruska, které podobný zákon přijalo již před lety.“

Peksa sdílel, jak se v rámci odporu k novému maďarskému zákonu rozhodl jít před velvyslanectví země v Praze, kde protestoval i s pomocí megafonu na akci „Duhové vlajky pro Maďarsko“. Akce, kterou pořádal LGBT aktivista Kryštof Stupka měla minulý pátek ukázat „hlasitý nesouhlas s potlačováním práv LGBTQ+ lidí“ v Maďarsku.

„Z Maďarska zní zoufalé volání o pomoc. Obrátily se na nás tamní organizace, abychom jim pomohli čelit útokům vůči LGBTQ+ lidem,“ psal Stupka v rámci pozvánky na akci.

Pirátský europoslanec rovněž sdílel i vysvětlující video včetně popisku, kde tvrdí, že „Maďarsko s Viktorem Orbánem není právní stát, demokratická země ani řádný hospodář s evropskými penězi“.

„To, co předvádí Orbán v Maďarsku, je kompletní převzetí státu. Státní zakázky i evropské dotace přihrává svým známým a rodině, naprosto ignoruje principy právního státu, ruší jednu svobodu za druhou, na soudy dosazuje svoje lidi a umlčuje jak novináře, tak školy,“ míní Peksa.

Evropská unie podle něj musí za pomoci Pirátů jednat; Maďarsko by mělo být odstaveno od evropských příjmů a zůstaly by mu jen unijní povinnosti. „S Piráty ukazujeme na maďarské problémy už dlouho a je jasné, že po dobrém to už s Maďarskem nepůjde. Řešením by mohl být buď nezávislý Úřad evropského veřejného žalobce, s kterým ale zatím Maďarsko odmítá spolupracovat, nebo uplatnění podmínky právního státu pro čerpání dotací. Ta má zaručit, že stát, který porušuje principy právního státu, nedostane už od EU ani korunu,“ prohlásil pirát Peksa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Škody po vakcíně? Jen špička ledovce. Čeští lékaři vystoupili

7:14 Škody po vakcíně? Jen špička ledovce. Čeští lékaři vystoupili

I když rizikové pacienty očkování proti covidu-19 zachraňuje před těžkým průběhem nemoci, nelze ho n…