Maltézští rytíři se prý hlásí neprávem o pozemky v Praze

21. 9. 2013 21:30

Řád Maltézských rytířů požádal v církevních restitucích o navrácení 167 hektarů lukrativních pozemků v Praze - Březiněvsi. Podle starosty městské části Jiřího Haramuse mu ale náleží jen čtvrtina. O pozemky totiž podle něj řád přišel před rozhodným datem 25. února 1948. Uvedla to dnes Česká televize. Kancléř českého velkopřevorství Johannes Lobkowitz trvá na tom, že řád má nárok na všechny pozemky.

Maltézští rytíři se prý hlásí neprávem o pozemky v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

V současné době tvoří většinu pozemků pole. Na části z nich ale má vést například pražský silniční okruh mezi Suchdolem a Březiněvsí, na dalších chce městská část postavit školu, školku nebo dětské sportoviště. Haramus odhadl jejich celkovou cenu na asi dvě miliardy korun.

Podle archivních materiálů, které má starosta k dispozici, nemá řád na většinu pozemků nárok, uvedla Česká televize. "Zjistili jsme, že řád požádal o 167 hektarů, čili o 120 více, než by mu mělo podle rozhodnutí Ministerstva zemědělství z před 25. února 1948 přináležet," řekl Haramus. Dokument, kterým měl řád o pozemky přijít, má prý datum 24. února 1948, tedy den před komunistickým pučem. Ten je hranicí, za kterou stát při návratu pozemků nemůže jít.

Lobkowitz nesouhlasí, že by řád neměl na nemovitost nárok. "My jsme žádali jenom ty věci, které nám byly ukradeny komunisty," řekl televizi.

Pokud se podle ředitele Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka ukáže, že je dokument skutečně z 24. února a toto datum bylo konečné, potom majetek stát rytířům vydat nemůže.

Církve a církevní společnosti podle České televize od začátku ledna požádaly o vrácení více než 18.000 pozemků. Stát jich dosud vydal 59.

Stát vyjednal církevní narovnání a změnu financování se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

14:10 Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

V pátek 23. listopadu se od 9 hodin uskuteční mimořádná sněmovní schůze k návrhu na vyslovení nedůvě…