Malý školák vyhozen na ulici. Dívku „vyšetřovali“ ve družině teploměrem. Mdloby, bolehlavy... Otřesné zážitky ze škol kvůli rouškám

19.09.2020 14:30

„Mému synovi zakázali vyučování! Do omluvenky mám lhát.“ Z některých ředitelů jsou doslova gestapáci, kteří krutě překračují školský zákon. A prvňáčci? Holčička už nechce chodit do školy kvůli tomu, co jí dělají v družině. Nezletilce mění v uzlíčky nervů, nutí je k absenci a odloučení od spolužáků, přestože do školy na vyučování řádně přišli.

Malý školák vyhozen na ulici. Dívku „vyšetřovali“ ve družině teploměrem. Mdloby, bolehlavy... Otřesné zážitky ze škol kvůli rouškám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venku na vzduchu nyní rouška povinná není, ale vydrží v ní školáci během vyučování v uzavřených a špatně větraných prostorách?
reklama

Někteří ředitelé škol už před týdnem neváhali protizákonně šikanovat děti. Místo, aby se dočkali pořádné ťafky, utáhlo ministerstvo náhubky naopak školákům. Rodičům vadí, že se tím mnozí šéfové škol vyhnuli popotahování. Než jsme stihli vydat hrůzné příklady neoprávněných příkazů, ministerstvo opět přitvrdilo, jako by se ředitelskými přešlapy snad inspirovalo.

Případ první: Škola nutí lhát o nemoci dítěti. Jen nemělo roušku…

Školák (tehdy osmiletý, teď už devítiletý) řádně přišel na vyučování, ale neměl roušku. Ze školy ho bez obeznámení zákonného zástupce nechali stát před budovou a následně vyhrožovali mamince neomluvenými hodinami. Do omluvenky má prý napsat, že syn marodí, ale na takovou lež matka odmítá přistoupit.

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 21060 lidí
Tento případ se stal ještě v době, kdy se ústenky požadovaly jen ve společných prostorách školy, ve třídách nikoli. Chlapec dorazil do základní školy bez roušky. „Už minulý čtvrtek mého syna nepustili do školy, mám ho od té doby doma,“ svěřila se Eva Poljaskovská. Dle školských pracovníků si prý má uvědomit, že základní škola je povinná a dítě bude mít neomluvené hodiny.

„Mám napsat, že je nemocný, což jsem odmítla, protože to není pravda,“ nehodlá totiž matka zakrývat čin školy tím, že bude lhát o zdravotním stavu syna.

Toho totiž v osm ráno pracovníci školy prostě nechali venku před budovou. „Celý ubrečený mi volal, ať si pro něj přijdu. Ani mi nevolali ze školy,“ říká matka, podle které u syna stála dospělá osoba, ale vůbec neví, kdo to byl, k představení ani nedošlo. 

Nakonec to rodina vyřešila s ředitelem domluvením domácí individuální výuky. Újma je tím působena dítěti nejen v přístupu k nedistančnímu vzdělávání, v sociálním kontaktu s kolektivem, ale také nemožností odebírat si obědy z jídelny.

Absence roušky (stejně jako například chybějící přezůvky, psací potřeby nebo kapesník na smrkání) každopádně není důvodem, pro který by škola mohla pustit – či vyhodit – nezletilého žáka z vyučování, navíc bez souhlasu zákonných zástupců. Rovněž k přinucení k individuální výuce, která je na bedrech rodiče, nemá oprávnění. (V tomto případě to rodič považoval za schůdnější variantu, než nechat dítě "dusit v ústence".)

Případ druhý: Už nechci do družiny. Sahají na ni a posílají pryč

Zpříjemnit vstup do povinné školní docházky se příliš nedaří rodičům šestileté dívenky. V družině jí prý každý den měří teploměrem a tvrdí rodičům, že má teplotu. Matka s otcem každý den přeměřují a dosud nikdy nenaměřili ani hodnotu 37.

Na něco takového ale škola ani družina nemají právo. „Měří ji nyní v podpaží, běžným teploměrem,“ dodal otec. Sahat na dítě, vkládat mu teploměr nebo jinak jej zdravotně vyšetřovat, navíc bez vědomí zákonných zástupců, jen tak někdo nemůže.

Co říká doporučení společenosti dětských lékařů (Schválené epidemiologickou pracovní skupinou MZ dne 11. 9.): Při vstupu do školy, ev. před začátkem vyučování, pedagogický pracovník (či jiná pověřená osoba) může namátkově ověřit, zda dítě nemá projevy onemocnění (např. měření teploty bezkontaktním teploměrem na čele či tváři).

Holčičce celá situace, kdy je jí prezentováno, že by měla zůstat doma, nedělá dobře. Už se jí nechce do družiny vůbec chodit. Příběh sdělil jeden z rodičů přímo naší redaktorce. Družinu upozornil na možnost přímé medializace, pokud se situace nezmění. Díky tomu zjevně nastal klid. (Plnou totožnost rodičů i dítěte redakce PL zná.)

Děti už padají jak švestky. První karamboly už před zpřísněním

Podobných případů, kdy si ředitelé, kantoři i družinářky nastavili vlastní pravidla, jimiž překračují zákon a znesvěcují své poslání být tu pro děti, přibývá. Stejně jako přibývá výpovědí rodičů, že jim jejich ratolesti posílají domů s bolestmi hlavy.

Z některých škol už hlásí, že se rapidně zvýšil počet dětí s nevolnostmi. Například v jedné škole na Kladně odešlo už během úterý, kdy se roušky nosily jen ve společných prostorách, pět dětí jedné třídy z důvodu bolesti hlavy a břicha.

Podle matky jednoho z nich se není čemu divit, když „o velkou přestávku vyženou 70 dětí na chodbu s rouškama, kde není otevřená ani blbá ventilačka“.

Ředitelé nad zákon i nad ministra? A lže o hygieně…

Už v první polovině září se množily také zprávy od rodičů, že některé školy požadují roušky nad rámec vyhlášeného opatření. To se tehdy týkalo jen společných prostor, tedy chodeb, WC a jídelny po dobu, kdy se dítě nestravuje. Někde ale po dětech vyžadovali nošení roušky i ve třídě, během celého vyučování.

Informovali o tom například chomutovští ze základky Na Příkopech. Jde prý o jedinou tamní školu, kde musely i v uplynulém týdnu už děti nosit roušky i v hodinách a povinnost zakrývání vyhlásil ředitel i pro první stupeň. Ministr to ovšem vyhlásil až od tohoto pátku a pouze pro stupeň druhý.

„Většina rodičů nesouhlasí, děláme tlaky na pana ředitele, ale není s ním rozumné dohodnutí. Staví na tom, že má právo se sám rozhodnout, a na komunikaci s krajskou hygienou - u té jsme si vše ověřovali a je vše v normálu, není třeba zpřísňovat opatření,“ popsala jedna z matek.

Na stránkách se už v první polovině týdne objevilo toto znění: Od čtvrtka 10. září 2020 od 5:00 hodin ráno až do odvolání povinnost ve všech vnitřních prostorách naší školy chránit – zakrývat si ústa a nos ochrannou rouškou nebo jiným vhodným prostředkem. Toto nařízení se vztahuje na všechny žáky, zaměstnance i návštěvníky školy. Žáci budou mít na výuku minimálně jednu náhradní roušku pro výměnu během dne. Na použitou roušku si žáci přinesou vhodný igelitový pytlík. Žádná osoba bez ochranné roušky nebo jiného podobného vybavení, které bude mít nasazené na ústech a na nose, nebude vpuštěna do budovy.

Ministr přitom „utužil“ opatření až ve čtvrtek odpoledne, s platností od pátku, a pouze pro druhý stupeň základek.

Poslední věta prohlášení rovněž není obhajitelná. Takový postup nepodporuje ani ministerstvo školství. Stačí si zavolat na informační linku ministerstva, kde dle naší zkušenosti sdělují toto: „Pokud si nepřejete, aby dítě nosilo roušku v hodině, tak s tím nikdo nic neudělá.“ Ředitel nemá oprávnění to nijak sankčně řešit, natož vyloučením žáka z vyučování, na které má ze zákona právo, na které dorazil a je bez příznaků nemoci.

Je to marné, je to marné…

Ozývají se také rodiče z Ostrova na Karlovarsku: Tamní gymnázium celodenní nošení ústenek vyžadovalo už od uplynulého pondělí. Ředitel školy Jaroslav Šafránek to zdůvodnil takto: „Vzhledem k aktuální situaci ve škole, kdy máme od pátku (myšleno 11. 9. Pozn. red.) jednoho nakaženého žáka, respektuji doporučení hygieniků a jsme ode dneška ve škole preventivně trvale všichni v rouškách.“

Šílenou hádku z ranní družiny má za sebou opět Kateřina Bečvářová z Bíliny, která už ParlamentnímListům.cz o svých zkušenostech ve škole vyprávěla. Její syn je permanentně vystavován kritice za to, že jeho rouška není třívrstvá. „Pořád mají výhrady, že dostatečně nechrání,“ uvedla.

Připokálený kantor, rozumný ředitel

Pozitivní výjimky se přeci jen najdou, například v Ostravě, kde rovněž ředitel už byl jaksi tvrdostí příkazů „napřed“. „Já už to řešila v Ostravě minulý týden. K našemu prospěchu. Všechen ten humbuk začal na základě připokáleného učitele, který na děcka vyvíjel nátlak, o kterém ani ředitel nevěděl. Naštěstí tedy ředitel byl víc než rozumný: nechala jsem mu podepsat papír, že mé dítě nebude nosit rouchu v hodině, nebude používat dezinfekci školní, ale svou, a nebude psychicky vydíráno kvůli rouchám,“ povyprávěla žena ve skupině Rodiče proti rouškám. Pomohla tím i ostatním -  na webu se totiž následující den objevilo, že povinnost se týká jenom společných prostor. Což, jak víme, už od pátku opět kvůli zpřísněnému nařízení neplatí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …