Marek Benda má obavy: Milí Piráti, takto většinu proti Babišovi nezískáme

02.09.2021 18:56

„Představa účasti ODS v pirátské vládě nás trochu děsila, spolupráce s Piráty ve vládě koalice SPOLU je však už trochu jiný příběh,“ míní o možné povolební spolupráci s koalicí STAN a Pirátů poslanec ODS Marek Benda vzhledem k pirátskému propadu v průzkumech. Záležet prý má i na jednotlivcích. „Není pirát jako pirát, se spoustou z nich se dá dobře domluvit. My máme ve straně také několik bláznů,“ zaznělo. Ukázal, že kupříkladu pražský primátor Zdeněk Hřib se sice projevoval jako „stínový ministr zahraničí“, Praha je však „v úplném kolapsu“. Že by ODS mohla vstoupit po volbách do vlády s hnutím ANO, zcela neodmítá. Má to však jednu velkou podmínku.

Marek Benda má obavy: Milí Piráti, takto většinu proti Babišovi nezískáme
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda

Anketa

Co si myslíte o slovním útoku Andreje Babiše mladšího?

hlasovalo: 17976 lidí
Piráti se po odstartování své předvolební kampaně začínají v predikcích povolebního uspořádání propadat rychleji, než v době, kdy svoji kampaň neprezentovali. Zvláště v posledních průzkumech je vidět, že koalice Pirátů a Starostů začíná prudce upadat. Již na počátku léta se ukázalo, že nejenže je vedení Pirátů a STAN dávno to tam a do popředí se dostává hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, dokonce se pomalu po několika pirátských výrocích, které zřejmě voliči příliš neocenili, jejich koalice stále více propadá, zatímco další sněmovní kandidáti posilují.

Jedním z uskupení, které postupně v průzkumech míří nahradit na druhém místě Piráty se STAN, je koalice SPOLU, jež sdružuje občanské demokraty, TOP 09 a lidovce.

Zatímco před létem to vypadalo, že pokud se obě koalice spojí, půjde o neporazitelnou sílu, nyní již někteří mají pochyby. Že ke spojení má po volbách dojít, naznačuje již delší dobu šéf ODS a kandidát SPOLU na premiérskou funkci Petr Fiala. „Piráti jsou naši soupeři, nikoli nepřátelé,“ rozhodl se postupně přibližovat se svými soupeři i přesto, že kromě zcela odlišného volebního programu a idejí obou frakcí od Pirátů zaznívalo směrem ke SPOLU obviňování z korupční minulosti, či dokonce narážky, že občanští demokraté působí v Evropském parlamentu ve „fašistické“ frakci.

Propadající se preference Pirátů si všiml také dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Ten si chválí, že se koalice SPOLU dostala do vedení nad tou pirátskou, rád by však byl, kdyby se Piráti nepropadli až natolik. „Znervózňuje mě to, byl bych rád, kdyby se jejich pád zastavil. Na jejich výsledku bude záležet, zda se většina přehoupne k opoziční koalici, nebo populistickému táboru,“ komentoval jejich klesající preference v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Podotkl sice, že je Evropské pirátství „úplnou levicí“, ale ve Sněmovně by prý šlo s partají spolupracovat. Zvláště pokud bude koalice Pirátů a Starostů ta, která bude žádat, aby se mohla připojit k silnějšímu SPOLU.

„Já bych to tedy řekl takto: situace se za posledního půl roku velice změnila. Na začátku roku agentury předpovídaly, že vyhrají koalice Pirátů a STAN. Je rozdíl být ve vládě Pirátů, nebo – jak teď naznačují průzkumy – pozvat Piráty do naší vlády. Je pravda, že představa účasti ODS v pirátské vládě nás trochu děsila, spolupráce s Piráty ve vládě koalice SPOLU je však už trochu jiný příběh,“ řekl.

Ve hře prý jsou ale stále i jiné varianty. Občanští demokraté jsou podle něj zděšení, že by se mohl Babiš opřít o komunisty, socialisty a Roberta Šlachtu a ODS s Babišem by Benda neviděl rád, existuje však možná cesta.

„Jsem přesvědčený, že s Andrejem Babišem se vládnout nedá, stejně jako v byznysu, on chce vždycky vyhrát 100 : 0. Zároveň si myslím, že žádná taková varianta nenastane. Pokud ta babišovsko-zemanovská sestava, nebo chcete-li populistické Česko, bude mít po volbách většinu, nebude se ohlížet,“ uvedl. Že by šlo vládnout s ANO bez Babiše, však zahodit nechtěl.

K tomu, co by Pirátům SPOLU případně přenechalo za resorty, míní, že to případně bude řešeno až po volbách, uvedl, že hodně záleží na lidech. „Není pirát jako pirát, se spoustou z nich se dá dobře domluvit. My máme ve straně také několik bláznů,“ zaznělo.

Pirátská politika se má ukazovat podle Bendy kupříkladu v současném dopravním rozkladu našeho hlavního města po jeho přebrání pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem: „Když byli Piráti na pražském magistrátu v opozici, kritizovali a rostli. Když převzali vládu nad radnicí, je to už něco jiného. Mají primátora, který je nepochybně šikovný v PR a v jednu dobu vystupoval jako stínový ministr zahraničí, je třeba ale říct, že Praha je dnes dopravně v úplném kolapsu. Jet do práce autem nebo MHD je nepředvídatelný proces, plánování oprav nemá logiku. Je možné, že to se promítlo do sestupného trendu.“

„Připočítal bych k tomu i to, že průzkumy přifoukly samy agentury. Nebudu jmenovat konkrétně, ale část agentur nemá ráda pravici a ODS, ale naopak miluje městské liberály,“ dodává poslanec kandidující v Praze ze třetího místa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fialovo sólo u Moravce: Přijde těžká zima. To Babiš. Vystrčil to dělá výborně, Zeman má mít prostor se vyléčit

14:55 Fialovo sólo u Moravce: Přijde těžká zima. To Babiš. Vystrčil to dělá výborně, Zeman má mít prostor se vyléčit

V první hodině Otázek Václava Moravce usedl ve studiu předseda ODS a kandidát koalice SPOLU na premi…