Marťan s komunistickou minulostí a zelená liška rudolfinských alchymistů. Publicista Neff se dal po návštěvě Mogheriniové v Praze do psaní

12.01.2016 18:45

Za „Marťana s komunistickou minulostí“ označil eurokomisařku pro vnější vztahy EU Federiku Mogheriniovou publicista a spisovatel Ondřej Neff v článku, který zveřejnil server Neviditelný pes. K tak příkrému hodnocení přistoupil Neff v textu, který je zamyšlením nad včerejší návštěvou Mogheriniové v Praze.

Marťan s komunistickou minulostí a zelená liška rudolfinských alchymistů. Publicista Neff se dal po návštěvě Mogheriniové v Praze do psaní
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ondřej Neff
reklama

Nejprve ale Neff okomentoval oficiální fotografii, na které si český premiér Bohuslav Sobotka potřásá rukou s Federikou Mogheriniovou. V tomto potřásání rukou prý bylo „tak málo přívětivosti, že o stupeň míň už by byla facka“, myslí si Neff.

Připomíná, že Mogheriniová ocenila vyvážený postoj Prahy, čímž prý myslela společné evropské řešení migrační krize. „Pěkné, až na to, že společné evropské řešení je cosi tak neurčitého jako zelená liška rudolfinských alchymistů: kámen mudrců se podaří objevit, pokud císař nebude myslet na zelenou lišku,“ uvedl známý publicista.

  • Celý text je ZDE

Podle jeho názoru jsou jen dva koncepty společného evropského řešení invaze imigrantů do Evropy.

Každý stát pošle své vojáky na střežení hranic

Prvním je, že každá země EU pošle svůj armádní kontingent do hraničních států a vojáci těchto národních armád zabezpečí hranice. „Maďaři to dokázali u nich doma sami, spojené armády by to uměly udělat celkově,“ myslí si Neff s tím, že takového řešení lze dosáhnout ve lhůtě týdnů.

Pak by bylo možno rozumně jednat o tom, kdo a za jakých podmínek může žádat o azyl a kdo ho dostane a co dělat s těmi, kteří sem už pronikli. „Pak také je možné jednat i o jejich distribuci za jasných podmínek. Toto je koncept realizovatelný v podstatě okamžitě a má jedinou zásadní překážku. Touto překážkou je druhý koncept,“ upozorňuje Neff.

Společná armáda by podléhala bruselskému vedení

Druhým konceptem je něco jako společná armáda Evropy. „Nazývejme to policejním nebo ochranným sborem, ten bude podléhat bruselskému vedení lidí typu komisařky Mogheriniové a jednotlivé státy mohou do konceptu mluvit podle míry významu v bruselském kotli – Německo s Francií s významem největším a nějaké Česko žádným,“ píše Neff s tím, že zatímco nadšení pro tento nápad vidíme v Berlíně, v Praze jen zdvořilé předstírání souhlasu s podtextem, „že tenhle nesmysl nemůže projít“.

Situace není tak beznadějná, jak vypadá

Veřejné vystoupení Sobotky po jednání s Mogheriniovou označil Neff za vcelku rozumné a sebevědomé. Bylo zaměřené především na Turecko. To podle publicisty drží hlavní klíč v ruce a kdyby chtělo, bylo by brzy po krizi. „Jenže ono nechce,“ povzdechl si Neff s tím, že situace ale není tak beznadějná, jak vypadá.

„Vývoj má svoji dynamiku. Kolínskému silvestru, jak se ukázalo, předcházely švédské koncerty. A další taškařice nepochybně budou následovat, protože viníci potrestáni nebudou a s jídlem roste chuť. Otevírání očí je proces, který bude pokračovat. Přejme si, aby už brzy nastala doba, kdy bude se Sobotkou jednat ve funkci komisaře někdo jiný než Marťan s komunistickou minulostí,“ uzavřel Neff své zamyšlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

16:46 Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

Server EkonomickýDeník.cz dnes přinesl rok starý rozhovor s expremiérem Petrem Nečasem, který poskyt…