Masakr civilistů z Luhanska a sestřelené letadlo. Server ukazuje na viníka

19.08.2014 17:40

Konfrontace s Ruskem se pro Spojené státy stává jediným řešením hlubokých domácích i mezinárodních problémů, píše šéfredaktor Protiproudu Petr Hájek. Ve svém novém textu vysvětluje pokus o eskalaci napětí mezi Západem a Ruskou federací a problémy ukrajinských pučistů.

Masakr civilistů z Luhanska a sestřelené letadlo. Server ukazuje na viníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hájek

„Starý scénář se zjevně opakuje. Tak jako sestřelením malajsijského boeingu mělo eskalovat – a eskalovalo – napětí mezi Západem a Ruskem, které ‚nebezpečně uhasínalo‘, masakr civilistů prchajících z obklíčeného Luhanska zase byl prostředkem, jak zastavit konvoj s ruskou humanitární pomocí. Hrozilo totiž, že by se mohl stát uklidňujícím obratem ve válce Kyjeva proti vlastním občanům na východě země. A to je v zásadním rozporu se strategickými plány především Spojených států,“ vysvětluje na webu Protiproud.cz jeho šéfredaktor Petr Hájek.

Kolona s prchajícími civilisty v Luhansku byla rozstřílena raketomety GRAD. Podle Kyjeva jsou na vině proruští povstalci, ti naopak tvrdí, že útočníkem byla ukrajinská armáda. „Stejně jako při měsíc staré letecké tragédii lze s úspěchem předpokládat, že pravdu o útočníkovi se stěží někdy dozvíme. Stejně jako tehdy se však musíme ptát: V čí prospěch se toto nejnovější ‚teatrální‘ vraždění civilistů odehrálo?“ ptá se Hájek. Podle něj by proruští povstalci byli snad šílení, kdyby chtěli zastavit ruský konvoj s humanitární pomocí pro občany, za něž bojují.

„Jediným způsobem, jak na poslední chvíli zabránit doručení humanitární pomoci, byla drastická demonstrativní akce, při které musel zemřít co největší počet civilistů. Útok na kolonu autobusů a osobních vozů s civilními uprchlíky z Luhanska je přesně to ‚pravé ořechové‘, co se mohlo stát. Otázka v čí prospěch má tedy pouze jedinou možnou odpověď,“ píše jasně Hájek.

„Je to bludný kruh. Washington, který se právě ve Fergusonu, na předměstí jižanského ‚konfederačního centra‘ Saint Louis, pokouší pomocí Národní gardy potlačit jeden z prvních místních ‚Majdanů‘, z něho nevykročí. Bude to muset udělat Evropa, především Německo a Francie. Realistické hlasy premiérů Maďarska či Slovenska jsou totiž jen vrcholkem ledovce nespokojenosti i mnoha dalších významných politiků a průmyslníků ze zemí EU. Jsou stále více zděšeni z toho, kam se zpočátku napohled bezmála ‚romantické‘ ukrajinské dobrodružství dostalo,“ uzavírá bývalý vicekancléř prezidenta Václava Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

9:12 Začalo se to „mydlit“ v Německu: Kurdové a Turci v sobě. Hoří mešity, obchody i kebabárny

Kurdské a turecké čtvrti v Německu začínají připomínat počátek občanské války. Překladatelka a publi…