Máte našetřeno? Krize už možná buší na dveře. Data z Německa řeknou mnohé

27.07.2019 15:47

Slovo krize se čas od času skloňuje. Nyní na jednom z nejčtenějších ekonomických webů, serveru ZeroHedge. Situace Německa podle článku není vůbec růžová. Objem objednávek podle všeho klesá a názory expertů nehýří optimismem. „Problémy Německa ve skutečnosti nejsou o Německu. Jsou přenášeny od jeho největších obchodních partnerů,“ varuje pak autor článku.

Máte našetřeno? Krize už možná buší na dveře. Data z Německa řeknou mnohé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Trezor, ilustrační foto
reklama

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 34942 lidí
Obrázek německého průmyslu je takový, že extrémně produktivní německé továrny vyrábějí zboží pro jižní Evropu. Ale díky společné měně se jižní státy vysoce zadlužily právě v době, kdy ve světě startovala velká finanční krize. A vzhledem k nedostatečnému oživení v Evropě si Němci pro své výrobky musely hledat jiná odbytiště, říká autor článku.

Podle dat americké CIA ještě v roce 2018 skončily dvě třetiny německého exportu někde v Evropě, což dává smysl, vzhledem k tomu, že druhým největším obchodním partnerem Německa je Francie. Je zde ovšem háček. Francie bývala na prvním místě, první místo zaujaly Spojené státy a třetí má Čína, píše autor. Více než 18 % exportní produkce končí prý v Asii.

Pokles indexu ZEW v roce 2018 a krátké oživení v roce 2019 – zdroj: Alhambra Investments

Podle indexu ZEW, který je tvořen souhrnem názorů expertů z různých oblastí ekonomiky a finančnictví, nastává čas na obavy o německou ekonomiku. I když index v dubnu šel nahoru, v červenci opět spadl. Dle autora to ukazuje, že německá ekonomika slábne. Negativní faktory údajně přibývají, místo aby mizely, i ve výrobě, což je dle autora známkou toho, že ve výrobě dochází ke smrštění. Klesá i index PMI, tedy index stávajících trendů ve výrobě a ve službách z pohledu nákupčích. Autor dodává, že bez ekonomického motoru Německa se Evropa zmůže leda tak na občasné škytnutí. Počet nových firem prý také stagnuje a výrobci hlásí druhý nejhorší objem objednávek od roku 2012.

Do negativ směřující indikátor ekonomické situace Německa – zdroj: Alhambra Investments

V článku se také vyvrací omyl, že po slabém období recese buď musí přijít, nebo nepřijde. Příznaky se prý začaly objevovat už v roce 2006. Ale politici a ekonomové prohlašovali, že se situace zlepší. „Vypadalo to špatně, pak to vypadalo o něco míň špatně, globální ekonomika vypadala jako že vydrží, a pak už tak nevypadala,“ říká autor. Vyvozuje závěr, že čím déle trvá slabé období, tím pravděpodobnější je, že ke krizi dojde. „Problémy Německa ve skutečnosti nejsou o Německu. Jsou přenášeny od jeho největších obchodních partnerů,“ zakončuje svou myšlenku autor ze serveru ZeroHedge.

Pokles objednávek podle indexu nákupčích – zdroj: Alhambra Investments

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude sestava! Víme, kdo promluví na akci Milionu chvilek. Ano, znáte je

9:16 To bude sestava! Víme, kdo promluví na akci Milionu chvilek. Ano, znáte je

Již zítra začíná Štafeta pro demokracii, kterou ohlásil Mikuláš Minář. První štace se odehraje v Plz…