Máte vlaječku, tak plaťte! Tohle se Zelenskému líbit nebude. Trump mladší se rozjel

22.04.2022 20:20 | Ze sítí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konferenci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky oznámil, že jeho země potřebuje do léta až 7 miliard dolarů měsíčně, aby mohla zůstat v chodu. A že i poté bude potřeba ufinancovat škody, způsobené Ruskem vyvolaným konfliktem, jež Světová banka odhaduje až na 60 miliard dolarů. Syn amerického exprezidenta Donald Trump jr. již má řešení, kde peníze vzít. Pomoc má Ukrajina podle něj najít u lidí, kteří na své profily připínají ukrajinské vlaječky.

Máte vlaječku, tak plaťte! Tohle se Zelenskému líbit nebude. Trump mladší se rozjel
Foto: Repro Youtube
Popisek: Syn bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, Donald Trump jr.

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 41247 lidí
Syn bývalého amerického prezidenta svá slova směrem k „vlaječkářům“ namířil po oznámení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že jeho země potřebuje na chod každý měsíc až do léta 7 miliard dolarů, jinak nebude fungovat.

Slova Zelenského na konferenci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky také pokračovala s vyjádřením, že ani to nebude stačit. Přítomným ministrům financí doplnil, že „na obnovu toho všeho“ budou Ukrajinci „později potřebovat stovky miliard dolarů“.

To potvrzuje i samotná Světová banka, jež odhaduje, že škody, které způsobilo svou vojenskou agresí Rusko, už dosáhly výše přibližně 60 miliard dolarů.

Trump junior našel možnost, jak Ukrajině pomoci. Peníze by podle něho měli Ukrajině zaslat všichni ti, kteří mají na sociálních sítích připnutou ukrajinskou vlaječku. „Nebo to bylo jen vyjádření virtuálních signálů?“ obrátil se na „vlaječkáře“.

A přisadil si i rýpnutí na neblaze známou korupci v ukrajinské veřejné správě: „Jsem si jistý, že pár dolarů z toho půjde skutečně na něco jiného než na zkorumpované vládní úředníky.“

Veřejně se také ke svým podporovatelům obrátil s obavou, že se schyluje k americkému zapojení do války. Upozorňoval zejména na některé kandidáty do Kongresu, kteří prohlašují, že je potřeba nad Ukrajinou vytvořit bezletovou zónu. Sarkasticky poznamenal, že jsou to celé čtyři měsíce, co USA už nejsou ve válce, takže někteří jsou už celí natěšení, aby se do ní znovu dostali.

„Ale nebudou to ti nahoře, kdo pošle své děti umřít v Rusku kvůli Ukrajině. Což je stejně nebo ještě zkorumpovanější země než Rusko, pokud to vůbec je možné. Jasně, chápu, Big Pharma (farmaceutický průmysl, pozn. red.) byla u koryta dva roky, teď je na řadě Big War (vojensko průmyslový komplex, pozn. red.),“ řekl a dodal, že se dotyční kandidáti příliš snaží vypadat tvrdě a málo se starají o dobro Američanů. Což je dle Donalda Trumpa mladšího obecně problém americké politiky a proto v Kongresu nechce republikány, kteří budou bránit současné poměry.

Donald Trump mladší mimo jiné také mluví česky a přes návštěvy u příbuzných své matky zažil ještě komunistické Československo. 

Pozornost ale budí v posledních dnech nejen Trump junior; také jeho otec se v posledních hodinách dostává do hledáčku médií za svá slova, v nichž rozkryl, jak donutil členské země NATO navýšit své výdaje na obranu.

Trump tak učinil ve svém proslovu na Floridě během akce pořádané nadací Heritage Foundation, kde prozradil, že jej udivuje, že zatím „neprosáklo“ ven to, jak se během svého prezidentského období zasadil o navýšení výdajů na obranu v mnohých zemích v NATO.

Trump během jednoho z mítinků s lídry členských států všem přítomným jasně uvedl, že pokud nebudou platit na svou vlastní obranu, tak mohou zapomenout na to, že je v případě aktivace článku 5 o kolektivní obraně NATO přijdou zachránit Američané.

Tehdejší prezident USA měl zástupcům členských zemí pohrozit, že by Spojené státy těm, co neplatí obranné výdaje, nepomohly ani v případě, že by na ně zaútočilo Rusko.

To podle tvrzení Trumpa přítomné státníky zneklidnilo a jeden z lídrů se tak nadále tázal: „Znamená to, že nás nebudete chránit v případě – když nebudeme platit, nebudete nás chránit před Ruskem?“

„Přesně tohle to znamená,“ měl někdejší americký prezident odvětit.

Zpětně Trump naznačil, že to nebyla úplně pravda a Američané by zřejmě svým spojencům pomohli, v rámci jednání však šlo o velmi úspěšnou vyjednávací taktiku. „Kdybych teď řekl: ‚Ne, to nemyslím,‘ tak proč by platili? Takže to někdo musel říct,“ vylíčil, proč šel na jednání se spojenci s tvrdou rétorikou.

Pokud by Trump myslel svá slova vážně, velké problémy by zřejmě měla i samotná Česká republika, jelikož v posledních letech vydávala na svou obranu jen velmi malou část ze svých výdajů, která ani zdaleka nepřesahovala hranici výdajů ve výši 2 % HDP, kterou se země zavázaly plnit do roku 2024. V loňském roce vojenské výdaje stále tvořily pouze přibližně 1,3 % HDP.

Zpětně Trump přiznává, že ho překvapilo, že během schůze ostatní státníci po jeho tvrdých slovech neodešli z jednacího sálu. Dodal, že se jednalo o naprostý úspěch. „Peníze se začaly hrnout, generální tajemník (Jens Stoltenberg, pozn. red.) mi pak povídá: Nikdy jsem neviděl tolik peněz, co teď,“ pochlubil se bývalý americký prezident.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

14:54 Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

Konec problémů s těžkými podmínkami ukrajinských Romů na hlavním nádraží v Praze? Kdepak. Parlamentn…