Milá EU, my bychom ty uprchlíky třeba i vzali, naznačují Sobotka a Prouza. A už je zde hrom z Hradu

20.07.2016 9:25

Na stranu vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) se postavil prezident Miloš Zeman. Opětovně tak vyslovil odlišný názor než předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). A nejde o nic menšího než o názor na přerozdělování uprchlíků.

Milá EU, my bychom ty uprchlíky třeba i vzali, naznačují Sobotka a Prouza. A už je zde hrom z Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Pan prezident jednoznačně odmítá nový plán EU na přijímání migrantů. ČR nesmí tento nebezpečný plán přijmout. Koketovat s ním je hazard,“ podotkl k novému plánu Evropské unie mluvčí Zemana Jiří Ovčáček.

V nových návrzích přesídlování by samy státy mohly určit, kolik běženců mohou zvládnout přijmout. Za každého migranta by získaly deset tisíc eur. I takovýto plán však narazil například v Maďarsku, Rakousku a Slovensku. Oproti tomu Bohuslavu Sobotkovi se líbí. 

„ČSSD dlouhodobě považuje přesídlování za lepší nástroj než relokace, a to jak z pohledu lepší možnosti kontrolovat, kdo přichází do Evropy, tak i proto, že přesídlování přímo z třetích zemí rozbíjí pašerákům jejich výnosný byznys model,“ uvedl premiér pro deník Právo s tím, že tento návrh Evropské unie vychází z nápadu Česka, aby každá země nabídla, kolik lidí je schopna přijmout a následně integrovat. Proti němu však stojí právě Babiš a nyní i Zeman.

Podle Babiše nám totiž nemá Brusel co do migrační politiky mluvit. „Za rok a půl tento problém nezvládl a Turecko, které to má za Brusel vyřešit, se pro nás stává spíš hrozbou než spojencem,“ řekl Babiš.

Obdobný názor jako Sobotka má ale i český zmocněnec pro evropskou politiku Tomáš Prouza. Podle něj je dobře, že je návrh systému přesídlování na stole. "Přijímání lidí přímo z třetích zemí nám dává lepší kontrolu nad tím, kdo do Evropy přichází, a zároveň to rozbíjí pašerákům jejich byznys,“ uvedl Prouza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

7:24 Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

Vláda zatím nerozhodla o další úpravě covidových restrikcí. Jejich podoba bude záviset i na tom, zda…