Miloš Zeman zúčtoval s Jaroslavem Hutkou i s neziskovkami. Postavil se i ženě, co ho nařkla z opilství

30.08.2018 14:47

Z PROFILU Mise českých vojáků v Pobaltí, ženská obřízka v Česku, padlí vojáci v Afghánistánu, Hutkova píseň „Miloš a zubatá“ či neziskovky placené za podkopávání českých národních zájmů. Prezident republiky Miloš Zeman opět odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz.

Miloš Zeman zúčtoval s Jaroslavem Hutkou i s neziskovkami. Postavil se i ženě, co ho nařkla z opilství
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Hlava státu od počátku prvního mandátu v roce 2013 přímo odpovídá na otázky, které pokládají čtenáři našeho serveru. Jde o unikátní přímý komunikační kanál mezi českými občany a prezidentem republiky. Nyní Miloš Zeman zodpověděl další, mnohé ostré a konfrontační, otázky na rozličná témata.

Mezi čtenářskými dotazy se objevilo téma padesátého výročí sovětské okupace. Čtenář se prezidenta tázal, co měl v ten den tak důležitého na práci, že nikde veřejně nevystoupil a nezůčastnil se žádné pietní akce. „Myslíte, že by se to negativně podepsalo na vašich vztazích s Ruskem?“ ptal se čtenář ParlamentníchListů.cz prezidenta Zemana.

„V Rusku jsem při setkání s premiérem Medveděvem kritizoval jeden článek, který chválil sovětskou okupaci. V důsledku mé kritiky se redakce veřejně omluvila a autor byl vyhozen,“ připomněl prezident situaci z loňského listopadu, kdy tvrdě postavil ruského premiéra před hotovou věc a žádal jasné vysvětlení skandálního článku.

Anketa

Vadí vám Zemanovy výroky, kterými žertuje o zabíjení novinářů?

11%
89%
hlasovalo: 13690 lidí

Jeden z dotazů se týkal nedávné tragédie, kdy padli tři čeští vojáci v Afghánistánu. Čtenářka prezidentovi vysvětlovala, že jí před časem zemřel manžel, který se poctivě staral o rodinu a postižené dítě, a po jeho smrti žádné odškodnění od státu nezískala. Na rozdíl od rodin padlých vojáků, které stát finančně odškodní.

„Vojáci, kteří padli v Afghánistánu, padli za Českou republiku a odškodnění si jejich rodiny naprosto zaslouží. Pokud jde o odškodnění rodin s postiženým dítětem, je řešeno dávkami, které se postiženým dětem a jejich pečovatelům vyplácejí,“ reagoval Miloš Zeman.

Anketa

Je slušné doufat, že Miloš Zeman brzy umře?

hlasovalo: 17549 lidí

Došlo též na téma politických neziskových organizací, které jsou často financovány různými zahraničními zdroji a v naší zemi se snaží lobbovat za prosazování určité politické agendy. Jako příklad v dotazu čtenář použil organizaci Post Bellum.

„Jakékoli neziskové organizace včetně Post Bellum by neměly být financovány ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Pokud se dokážou financovat samy, nic proti tomu. Ale dostávají-li dotace ze zahraničí, pak vzniká otázka, zda je některé země nepoužívají proti českým národním zájmům,“ soudí prezident republiky.

Jiného čtenáře zajímal Zemanův názor na píseň s názvem „Miloš a zubatá“, kterou o prezidentovi nedávno nazpíval písničkář Jaroslav Hutka. V textu se nelichotivě mluví o prezidentově smrti.

DOTAZY PREZIDENTU REPUBLIKY MŮŽETE KLÁST ZDE:

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pan Hutka byl kdysi populární zpěvák, ale dnes už ho skoro nikdo nezná. Závidí Jarkovi Nohavicovi, a proto o něm napsal song Udavač z Těšína. A když já jsem Jarka Nohavicu vyznamenal, napsal song i proti mně. Nechme ho v klidu spát, už mu na jeho koncerty nikdo nechodí,“ vzkázal prezident Zeman.

Poněkud překvapivý dotaz se týkal technického fungování prezidentova týmu. Konkrétně toho, zda prezident republiky má svého ochutnavače, který testuje jídla předtím, než se dostanou na prezidentův stůl.

„Jako premiér jsem měl ochutnavače, aniž bych o tom původně věděl. A ten ochutnavač mně jednou snědl můj guláš. Pokud vím, tak dnes žádného ochutnavače nemám a jsem tomu rád,“ uvedl Miloš Zeman.

Pokud jde o migraci, jeden ze čtenářů se značně rozepsal a podivoval se nad tím, že EU chce zlegalizovat veškerou nelegální migraci a táže se, zda by potom i prezident takovou migraci podporoval, kdyby už formálně nebyla nelegální. V jiném dotazu se čtenář ptal na praktikování ženské obřízky v islámu. 

„Za prvé, deportace jsou proveditelné a již se také uskutečňují. Za druhé, souhlasím s vámi, že zejména ženská obřízka je barbarská, a pokud vím, ženská obřízka u nás není povolena,“ zněla odpověď hlavy státu. „Evropská unie nemá co legalizovat jakoukoli migraci, tu může legalizovat pouze národní vláda a národní parlament. Jsem si zcela jist, že česká vláda a český parlament to nikdy neudělají,“ sdělil dále prezident.

Následovala poněkud ostřejší otázka. „Dobrý den, Miloši Zemane, oslovuji vás občanským jménem, protože jsem vás nevolila, nejste můj prezident. Pane Zemane, nestydíte se být opilý v práci, říkat bludy a urážet lidi, kteří vám nefandí? Proč jste vulgární na novináře? Proč jste opilý na setkáních v EU i jinde? Neuvažujete, že byste odstoupil z funkce, ke které vy se vůbec nehodíte? Děkuji vám za zodpovězení a redakci za nesmazání mého dotazu, na který mám jako občanka tohoto státu právo,“ tázala se čtenářka.

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš provádí jménem České republiky dobrou zahraniční politiku?

89%
11%
hlasovalo: 16471 lidí

„Prýští z vás nenávist a žluč, ale také lži. Nikdy jsem nebyl na žádném mezinárodním jednání opilý. Tečka,“ zareagoval Miloš Zeman.

V souvislosti s Andrejem Babišem se čtenář ptal, zda prezident schvaluje trestný čin dotačního podvodu, jak podle něho evropský úřad OLAF popisuje ve své zprávě kauzu Čapí hnízdo.

„Četl jsem zprávu OLAFu, ale tam se explicitně nemluví o trestném činu. A je to tak správně, protože kvalifikaci trestného činu v České republice může vyslovit pouze český soud. Počkejme si tedy na výrok českého soudu a respektujme ho, ať už bude jakýkoli,“ má jasno Zeman.

Kolem problematiky migrace, míchání kultur a obecně multikulturalismu se další čtenář v otázce podrobně rozepsal. Miloš Zeman v odpovědi citoval dřívější výrok německé kancléřky. „Angela Merkelová, kterou jinak můžeme mnohdy kritizovat, už před deseti lety prohlásila, že multikulturalismus je mrtev. Přál bych si, aby měla pravdu,“ řekl prezident.

Čtenářka se tázala Miloše Zemana na účast českých vojáků na misi v Pobaltí. Podle ní to může vyvolat zničující válku s Ruskem. „Jako matka tří děti si rozhodně nepřeji v Evropě plameny jiné, než ty při pálení červených trenýrek na Hradě,“ sdělila prezidentovi.

„Pobaltí nehrozí válečný konflikt, protože Putin není sebevrah a Rusko na baltské země nikdy nezaútočí. Naši vojáci jsou tam v naprostém klidu, i když si někdy říkám, jestli by nebyli užitečnější v Afghánistánu,“ odpověděl Miloš Zeman.

„Myslím si, že je to příjemný moderátor a rád s ním diskutuji,“ sdělil čtenáři prezident na dotaz, co obdivuje na moderátorovi a majiteli TV Barrandov Jaromíru Soukupovi.

Další čtenář vyzval českého prezidenta, aby se připojil k výzvám na vymáhání válečných reparací od Německa. „Byl bych rád, kdybyste měl pravdu. Ale k dohodě musí být vždycky dva. Německo dosud nezaplatilo reparace žádnému z postižených států ve druhé světové válce a odvolávalo se na to, že není právním nástupcem hitlerovského Německa,“ sdělil prezident Zeman.

Po delším čase se objevila také otázka na téma dosud nenalezeného Peroutkova článku. „Chci dosáhnout toho, že se ten článek jednou najde, a proto jsem vypsal stotisícovou odměnu na jeho nalezení. Podívejte se, když nějaký článek čtete na vlastní oči, tak víte, že tento článek existuje. Ale uznávám, že pro mě samotného je záhadnou, že se dosud nenašel,“ sdělil čtenáři serveru ParlamentníListy.cz prezident republiky.

Poslední zodpovězená otázka se týkala Zemanovy podpory Státu Izrael. Podle čtenáře prý Palestinci čelí systematické genocidě. 

„Palestinská samospráva není demokratická. Dokazuje to fakt, že na palestinském území nebyly vypsány volby a dokonce prezident Abbás přesluhuje, i když jeho funkční období už dávno uplynulo. Jsem pro to, abychom podpořili Izrael jako demokratickou zemi proti zemím, které jsou nedemokratické,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …