Ministerstvo školství plánuje proplácet obědy žákům ze sociálně slabých rodin

04.12.2015 17:45 | Zprávy
autor: spa

Ministerstvo školství bude proplácet obědy žákům základních škol ze sociálně slabých rodin. Má na to připraveno 30 milionů korun. Úřad v nejbližších dnech vypíše dotační program pro neziskové organizace, které prostřednictvím školy nebo školní jídelny zajistí stravování dětem, jejichž rodiče nemohou z finančních důvodů školní obědy hradit. Ministerstvo to dnes uvedlo na svém webu.

Ministerstvo školství plánuje proplácet obědy žákům ze sociálně slabých rodin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

Ministerstvo chce, aby se školního stravování mohly účastnit všechny děti. Přibývá přitom podle něj rodin, které na školní obědy nemají peníze. "Přesto, že školní obědy dětem dotujeme, jsou rodiny, které si ani zbylou část nemůžou dovolit doplácet, a jejich děti tak musí teplý školní oběd vynechat. Mnohdy se tak účastní odpoledního vyučování hladové, což nepřispívá ani jejich soustředění, ani socializaci v rámci školního kolektivu," vysvětlila záměr ministryně školství Kateřina Valachová.

Proplácet obědy bude možné i v soukromých a církevních základních školách, nesmějí ale vybírat školné. Žáky pro plně hrazené stravování vyberou školy. Neziskové společnosti, které budou peníze na obědy zprostředkovávat, nebudou smět dotace využít na své režijní náklady.

O proplácení obědů dětem ze sociálně slabých rodin letos v květnu jednal předchůdce Valachové ve funkci Marcel Chládek s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD). Tehdy se uvažovalo o úhradě stravování na základních i v mateřských školách dětem, jejichž zákonní zástupci pobírají dávky hmotné nouze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…