Ministr Dvořák tlačí euro. Lidé vědí, proč ho nechtějí, vzkazuje Vondráček od Svobodných

28.11.2024 17:37 | Monitoring

Ministr Martin Dvořák opět tlačí přijetí eura. Podle něj proti němu nejsou objevktivní důvody, jen zastaralé předsudky. Předseda Svobodných Libor Vondráček ale varuje: Je to zrada české ekonomiky. Lidé podle něj dobře vědí, proč unijní měnu nechtějí.

Ministr Dvořák tlačí euro. Lidé vědí, proč ho nechtějí, vzkazuje Vondráček od Svobodných
Foto: Archiv L. Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček

Návrh na obnovení debaty o přijetí eura v České republice a obsazení pozice národního koordinátora, kterou přednesl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), znovu rozdělil politickou scénu. Zatímco vláda vnímá euro jako přirozený krok směrem k hlubší evropské integraci a ekonomickým výhodám, předseda Svobodných Libor Vondráček bije na poplach a varuje před ztrátou národní suverenity.

Ministr Dvořák zdůraznil, že „většina populace je vůči euru skeptická, nicméně neexistují objektivní překážky, které by bránily jeho přijetí“. Podle něj Česká republika stojí na prahu důležité debaty, kterou nelze odkládat donekonečna. Vláda si od zavedení eura slibuje stabilitu cen, snížení transakčních nákladů a hlubší ekonomickou spolupráci v rámci eurozóny.

Libor Vondráček však argumentuje, že zrušení koruny by bylo krokem zpět. „Euro je symbolem ztráty ekonomické nezávislosti. Zavedení společné měny by znamenalo, že o naší měnové politice by rozhodovala Evropská centrální banka ve Frankfurtu, a nikoli Česká národní banka,“ uvedl Vondráček. Podle něj je schopnost pružně reagovat na měnové šoky a domácí ekonomické výkyvy klíčová pro stabilitu Česka. „Během ekonomických krizí jsme mohli reagovat úpravou kurzu koruny, což pro nás bylo výraznou výhodou oproti zemím, které používají euro,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…