Ministryně Langšádlová pohovořila o klimatické změně. Před odborníky

25.6.2022 7:28 odp.

Ruská válka na Ukrajině, hrozící potravinová krize touto kremelskou válkou vyvolaná a rychle rostoucí inflace. To jsou jen některé problémy, které trápí dnešní svět. Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) upozorňuje, že svět má ještě jeden velký problém. Globální oteplování. To je problém, který zatěžuje celý svět. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se přidala.

Ministryně Langšádlová pohovořila o klimatické změně. Před odborníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace

Západ podporuje Ukrajinu v její obraně proti ruské invazi, která trvá už čtvrtý měsíc. Do toho celý svět řeší rychle rostoucí inflaci a boj s covidem. S tím se v posledních měsících potýká např. Čína, která po celou dobu pandemie prosazuje přístup tzv. nulového covidu v komunistické zemi.

Ale ministryně pro vědu a výzkum při Úřadu vlády ČR Helena Langšádlová (TOP 09) upozorňuje, že nelze zavírat oči ani před klimatickou změnou. Upozornila na to na konferenci Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR.

„Jsme v bodě, kdy před klimatickou změnou už nelze zavírat oči. Je potřeba hledat řešení a cesty k udržitelnosti. Máme velkou odpovědnost k budoucím generacím,“ řekla Helena Langšádlová.

Mgr. Helena Langšádlová

  • TOP 09
  • ministryně pro vědu a výzkum a inovace

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová upozornila, že dopady klimatických změn nejvíc dopadají především na zemědělství.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) upozornila, že nelze tvrdit, že časy klimatických změn nás teprve čekají. My už v časech klimatických změn žijeme.

„Změnu klimatu v současné době již naplno prožíváme. Devět z deseti nejteplejších let jsme zažili po roce 2000 a za stejnou dobu se zdvojnásobil roční počet tropických dní. Viditelně čelíme dopadům na naše lesy nebo zemědělství, další nás čekají v energetice, dopravě nebo turistickém ruchu. Pro efektivní přechod na nízko emisní ekonomiku i pro adaptaci na změnu klimatu jsou tím nejzásadnějším technologické změny, tedy oblast, na kterou se musí zaměřit výzkum a vývoj,“ řekla Hubáčková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor líčí, co zažil při natáčení se štábem Fridrichové. Aktivismus není novinařina, vzkazuje

17:00 Senátor líčí, co zažil při natáčení se štábem Fridrichové. Aktivismus není novinařina, vzkazuje

Senátor Zdeněk Hraba je rád, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pokárala Českou televizi kv…