Ministryně Schillerová shrnula, kdo bude mít nárok na příspěvek 25 tisíc. Hovořila i o penzích či co se stane se slevami na jízdném

3. 4. 2020 22:38

OSVČ pro získání jednorázového příspěvku 25.000 korun nebudou muset dokládat pokles svých příjmů. Rozhodla se tak kvůli velkému množství připomínek ze strany veřejnosti ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Pro server iDnes.cz také ujistila studenty a seniory, že nehodlá v rámci šetření státu sáhnout na slevy na jízdném. I přes současnou situaci se neomezí slibovaný růst důchodů či mezd učitelů.

Ministryně Schillerová shrnula, kdo bude mít nárok na příspěvek 25 tisíc. Hovořila i o penzích či co se stane se slevami na jízdném
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová
reklama

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20178 lidí
Nárok na příspěvek by nově měly i mít i další skupiny lidí. Řadit se mezi ně budou podnikající studenti do 26 let či lidé, kteří podnikají například jen sezónně. Na příspěvek tak budou mít nárok i podnikatelé, kteří činnost přerušili po 31. srpnu a k 12. březnu přerušení trvalo. Lidé, kteří nepodnikali celé období po 12. březnu, budou mít nárok na kompenzaci jen za dny, kdy neměli činnost přerušenou. V pozměňovacím návrhu se též uvádí, že pokud podnikatel v žádosti uvede mylně dny, za které chce příspěvek 500 korun denně čerpat, nebude mu počítáno penále.

„To znamená, že náš návrh zní jednoznačně. Podpora bude určena pro všechny OSVČ, které začaly podnikat před 12. březnem, tedy před datem, kdy jsme vyhlásili nouzový stav,“ řekla v rozhovoru pro server iDnes.cz místopředsedkyně vlády.

Naopak lidé, kteří si podnikáním pouze přivydělávají při zaměstnání, registrovali se na úřadu práce nebo čerpají dávky v hmotné nouzi, na podporu nedosáhnou. Lidé, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost, spadají podle Schillerové pod program na podporu zaměstnanosti Antivirus, příjem ze zaměstnání by tak měli dostat.

Došlo tak na mnoho změn, jelikož původní návrh vyžadoval, aby živnostníci doložili meziroční pokles tržeb za první čtvrtletí minimálně o deset procent. Další podmínkou byly loňské minimální hrubé příjmy 180.000 korun. To kritizovala například Asociace malých a středních podniků. Zástupci asociace se ve čtvrtek s ministryní sešli a předložili jí návrh na zjednodušení pravidel, uvedla asociace dnes v tiskové zprávě. „V noci ze čtvrtka na pátek jsme všechny změny připravili, během pátku se k nim vyjádřili zástupci odborné veřejnosti a v sobotu uděláme ještě pár kosmetických úprav,“ řekla Schillerová. „Mně se původně zdálo, že pokles příjmů o desetinu oproti loňskému roku se kvůli pandemii musel dotknout úplně každého. Ale příklady z praxe mě přesvědčily o opaku,“ podotkla dále.

Předchozí omezující návrhy podle ní měly za cíl ze systému vyjmout „černé pasažéry“.

Odklad třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb na začátek příštího roku Schillerová podle iDnes.cz v dnešním rozhovoru odmítla.

Hovořilo se i o avizovaném zrušení slev na jízdném pro studenty. To Schillerová nyní odmítá a ujišťuje, že senioři a studenti budou moci dále využívat slevy na jízdné. Vláda chce také zachovat růst platů učitelů, aby na konci funkčního období současné vlády jejich průměrný plat činil 45.000 korun.

Fotogalerie: - Předčasně ukončená schůze

Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Sněmovna volila členy do rady ČT a Rozhlasu. Po vo...
Předseda volební komise Martin Kolovratník

Dojde i na růst penzí. „Průměrná penze by měla být před novými volbami 15 tisíc korun, jak jsme slibovali,“ odmítla ministryně v návaznosti na koronavirus šetřit na těchto položkách.

Žádání o příspěvek má být jednoduché. „Naše představa je jasná: jeden formulář s číslem účtu OSVČ – a hned posíláme peníze. Už o tom jednám s předsedkyní rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslavou Vostrou. Jsme domluvené, že by tento pozměňovací návrh v pondělí zřejmě sama předložila,“ upřesnila Schillerová.

O programu nazvaném Pětadvacítka budou příští týden jednat poslanci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…