Mír a spravedlnost - nová výzva k Ukrajině. Podepsáno padesát jmen, která už nelze ignorovat

08.01.2023 15:49 | Ze sítí

Právě vznikla mírová iniciativa Mír a spravedlnost, která sepsala výzvu české vládě, „aby podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní, a poté k jednání o spravedlivém míru, a to se svými evropskými partnery s cílem získat pro mír i vládu USA“. V petičním výboru jsou Václav Hořejší, Jan Kavan a Matěj Stropnický. „Rád bych vás jménem organizačního výboru informoval o vzniku mírové iniciativy Mír a spravedlnost. Připravili jsme výzvu, pod kterou se podepsalo téměř padesát osobností veřejného života a pod kterou nyní budeme sbírat také podpisy veřejnosti,“ napsal ParlametnímListům.cz Matěj Stropnický, novinář a bývalý předseda Strany zelených.

Mír a spravedlnost - nová výzva k Ukrajině. Podepsáno padesát jmen, která už nelze ignorovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění za mír a svobodu slova a podepsání Výzvy vládě ČR za mír a svobodu slova

„Jde nám o spravedlivý mír. Mír, k němuž se rády nerady připojí všechny strany konfliktu, mír, který bude garantován všemi relevantními stranami, mír, jehož přesnou podobu neznáme, nemůžeme ji znát a ani ji nemáme chtít znát. Bude předmětem dlouhých a bolestivých vyjednávání. Mír mají samozřejmě dojednávat politici se svými diplomaty a experty. Oni vládnou, oni ať jednají. My ale požadujeme, aby jednali v zájmu spravedlivého míru, a aby začali jednat okamžitě a zasadili se o co nejrychlejší příměří,“ vysvětlují autoři petice. 

Ukončete slovní podporu válce a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu

Českou vládu vyzývají, „aby ukončila slovní podporu válce a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu či jeho představiteli, a aby ukončila potlačování názorů, které válku kritizují, aby podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní, a poté k jednání o spravedlivém míru, a to se svými evropskými partnery s cílem získat pro mír i vládu USA, aby požadovala po ostatních vládách v Radě EU poctivé a nestranné vyhodnocení dopadů sankcí uvalených na ruskou ekonomiku a zároveň naopak dopadu těchto sankcí na obyvatelstvo a ekonomiky evropských zemí, aby se zdržela jakékoliv podpory uvalování dalších sankcí do doby vyhodnocení těchto  sankcí na obyvatelstvo a ekonomiky evropských zemí.“

Dále pak aby se vláda „zdržela jakékoliv podpory uvalování dalších sankcí do doby vyhodnocení efektů sankcí již existujících, a pokud se prokáže, že jsou pro Rusko neúčinné, kdežto pro evropské země a jejich obyvatelstvo poškozující, aby požadovala jejich zrušení a soustředila se na zmírňování dopadů války, inflace, drahoty a aby zajistila skutečnou, účinnou a rychlou pomoc českým obyvatelům a podnikům.“  

Ukrajina krvácí. O životy přicházejí další a další lidé

V úvodu své výzvy konstatují, že „po deseti měsících války na Ukrajině je zřejmé, že zbraněmi tento konflikt, tak jako mnohé jiné, vyřešit nejde. O životy přicházejí další a další lidé, vojáci, civilisté, zejména ukrajinští. Několik milionů lidí před válkou uprchlo za hranice Ukrajiny. Rodiny jsou rozdělené, životy přetržené, země pustošena. Města se mění v trosky, elektrárny, mosty, silnice, školy a nemocnice jsou ničeny bombardováním. Nebýt západní pomoci, ukrajinský stát by dávno zbankrotoval.“

„Ukrajina krvácí. Ačkoliv o příčinách války lze vést nekonečné spory, je jasné, že podle mezinárodního práva je za její bezprostřední rozpoutání odpovědné Rusko. Poté, co byly jeho domnělé i skutečné bezpečnostní obavy ignorovány, přešlo Rusko z konfliktního, neúspěšného dialogu diplomatů k fyzickým bojům na území napadeného státu,“ popisují ve výzvě.

Ukrajina je dle autorů výzvy ale „zároveň bojištěm střetu, který ji od začátku přesahuje: na její straně je do něj zapojen i Západ, a to především mohutnou vojensko-finanční podporou a uvalenými sankcemi“.

Použití jaderných zbraní je po letech jako hrozba znovu reálné

„A právě otevřený válečný střet Západu s Ruskem na území Ukrajiny je tím největším nebezpečím, které dalece přesahuje všechny již existující ekonomické dopady války. Použití jaderných zbraní si jistě nepřeje žádná strana konfliktu. Je však po letech jako hrozba znovu reálné. Je neuvěřitelné slyšet, že se ani jadernou hrozbou nemáme nechat odstrašit,“ uvádějí autoři výzvy k míru.

CELÝ TEXT VÝZVY

„Odmítáme se této logice podřídit. Další pokračování, natož eskalace války, není v zájmu nikoho, krom zbrojařského průmyslu, i když se nás mnozí snaží přesvědčit o opaku. Většina válek v historii neskončila úplnou porážkou jedné strany a její kapitulací, jak si ji válečná strana představuje. Většina válek neskončila jako druhá světová válka. Obvykle války končí dříve, a to mírem. Výkřiky typu ‚ať Rusko odtáhne a bude mír‘ nic neřeší, nic takového se samo od sebe nestane,“ stojí ve výzvě.  

Podle autorů výzvy neexistuje žádný plán na ukončení války. „Plán podpory boje do posledního muže je fanatický a nepřijatelný. A jiný plán není. Proto je třeba přimět naši vládu k tomu, aby začala pracovat nikoliv pro válku, ale pro spravedlivý mír. Ten se má postupně stát společným požadavkem všech evropských vlád vůči vládám Spojených států a Ruské federace. Především jejich vůle a rozhodnutí Ukrajiny jsou klíčem k budoucímu jednání o míru. Nic takového se ale nestane bez tlaku veřejnosti, nás, lidí,“ zdůrazňuje se ve výzvě k míru.


Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Naprostý souhlas., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSmrček , 08.01.2023 16:35:43
Situace a příčiny války jsou daleko komplikovanější, než se nám naše slaboduchá vláda a média snaží vylíčit. Po Vrběticích další antiruská hysterie živena a organizována za oceánem. Samozřejmě to neznamená skočit do ruského tábora i oni mají svůj díl vinny. Hájit české zájmy a nedělat ze sebe provokativní terč, jako s nákupem F 35, které jsou schopny nést jaderné zbraně. Pokračující konflikt může kdykoliv přerůst v globální válku, který bude mít apokalyptické důsledky!

|  12 |  0

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…