Mír a spravedlnost - nová výzva k Ukrajině. Podepsáno padesát jmen, která už nelze ignorovat

08.01.2023 15:49 | Ze sítí

Právě vznikla mírová iniciativa Mír a spravedlnost, která sepsala výzvu české vládě, „aby podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní, a poté k jednání o spravedlivém míru, a to se svými evropskými partnery s cílem získat pro mír i vládu USA“. V petičním výboru jsou Václav Hořejší, Jan Kavan a Matěj Stropnický. „Rád bych vás jménem organizačního výboru informoval o vzniku mírové iniciativy Mír a spravedlnost. Připravili jsme výzvu, pod kterou se podepsalo téměř padesát osobností veřejného života a pod kterou nyní budeme sbírat také podpisy veřejnosti,“ napsal ParlametnímListům.cz Matěj Stropnický, novinář a bývalý předseda Strany zelených.

Mír a spravedlnost - nová výzva k Ukrajině. Podepsáno padesát jmen, která už nelze ignorovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění za mír a svobodu slova a podepsání Výzvy vládě ČR za mír a svobodu slova

„Jde nám o spravedlivý mír. Mír, k němuž se rády nerady připojí všechny strany konfliktu, mír, který bude garantován všemi relevantními stranami, mír, jehož přesnou podobu neznáme, nemůžeme ji znát a ani ji nemáme chtít znát. Bude předmětem dlouhých a bolestivých vyjednávání. Mír mají samozřejmě dojednávat politici se svými diplomaty a experty. Oni vládnou, oni ať jednají. My ale požadujeme, aby jednali v zájmu spravedlivého míru, a aby začali jednat okamžitě a zasadili se o co nejrychlejší příměří,“ vysvětlují autoři petice. 

Ukončete slovní podporu válce a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu

Českou vládu vyzývají, „aby ukončila slovní podporu válce a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu či jeho představiteli, a aby ukončila potlačování názorů, které válku kritizují, aby podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní, a poté k jednání o spravedlivém míru, a to se svými evropskými partnery s cílem získat pro mír i vládu USA, aby požadovala po ostatních vládách v Radě EU poctivé a nestranné vyhodnocení dopadů sankcí uvalených na ruskou ekonomiku a zároveň naopak dopadu těchto sankcí na obyvatelstvo a ekonomiky evropských zemí, aby se zdržela jakékoliv podpory uvalování dalších sankcí do doby vyhodnocení těchto  sankcí na obyvatelstvo a ekonomiky evropských zemí.“

Dále pak aby se vláda „zdržela jakékoliv podpory uvalování dalších sankcí do doby vyhodnocení efektů sankcí již existujících, a pokud se prokáže, že jsou pro Rusko neúčinné, kdežto pro evropské země a jejich obyvatelstvo poškozující, aby požadovala jejich zrušení a soustředila se na zmírňování dopadů války, inflace, drahoty a aby zajistila skutečnou, účinnou a rychlou pomoc českým obyvatelům a podnikům.“  

Ukrajina krvácí. O životy přicházejí další a další lidé

V úvodu své výzvy konstatují, že „po deseti měsících války na Ukrajině je zřejmé, že zbraněmi tento konflikt, tak jako mnohé jiné, vyřešit nejde. O životy přicházejí další a další lidé, vojáci, civilisté, zejména ukrajinští. Několik milionů lidí před válkou uprchlo za hranice Ukrajiny. Rodiny jsou rozdělené, životy přetržené, země pustošena. Města se mění v trosky, elektrárny, mosty, silnice, školy a nemocnice jsou ničeny bombardováním. Nebýt západní pomoci, ukrajinský stát by dávno zbankrotoval.“

„Ukrajina krvácí. Ačkoliv o příčinách války lze vést nekonečné spory, je jasné, že podle mezinárodního práva je za její bezprostřední rozpoutání odpovědné Rusko. Poté, co byly jeho domnělé i skutečné bezpečnostní obavy ignorovány, přešlo Rusko z konfliktního, neúspěšného dialogu diplomatů k fyzickým bojům na území napadeného státu,“ popisují ve výzvě.

Ukrajina je dle autorů výzvy ale „zároveň bojištěm střetu, který ji od začátku přesahuje: na její straně je do něj zapojen i Západ, a to především mohutnou vojensko-finanční podporou a uvalenými sankcemi“.

Použití jaderných zbraní je po letech jako hrozba znovu reálné

„A právě otevřený válečný střet Západu s Ruskem na území Ukrajiny je tím největším nebezpečím, které dalece přesahuje všechny již existující ekonomické dopady války. Použití jaderných zbraní si jistě nepřeje žádná strana konfliktu. Je však po letech jako hrozba znovu reálné. Je neuvěřitelné slyšet, že se ani jadernou hrozbou nemáme nechat odstrašit,“ uvádějí autoři výzvy k míru.

CELÝ TEXT VÝZVY

„Odmítáme se této logice podřídit. Další pokračování, natož eskalace války, není v zájmu nikoho, krom zbrojařského průmyslu, i když se nás mnozí snaží přesvědčit o opaku. Většina válek v historii neskončila úplnou porážkou jedné strany a její kapitulací, jak si ji válečná strana představuje. Většina válek neskončila jako druhá světová válka. Obvykle války končí dříve, a to mírem. Výkřiky typu ‚ať Rusko odtáhne a bude mír‘ nic neřeší, nic takového se samo od sebe nestane,“ stojí ve výzvě.  

Podle autorů výzvy neexistuje žádný plán na ukončení války. „Plán podpory boje do posledního muže je fanatický a nepřijatelný. A jiný plán není. Proto je třeba přimět naši vládu k tomu, aby začala pracovat nikoliv pro válku, ale pro spravedlivý mír. Ten se má postupně stát společným požadavkem všech evropských vlád vůči vládám Spojených států a Ruské federace. Především jejich vůle a rozhodnutí Ukrajiny jsou klíčem k budoucímu jednání o míru. Nic takového se ale nestane bez tlaku veřejnosti, nás, lidí,“ zdůrazňuje se ve výzvě k míru.


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…